ethnia.org   
 

2021-FEB-23

Zones: Timeline Search

()

Flag or logo since *
Emblem or Symbol*


(ruler of since )
Capital: - ()
Official languages:






18 Organisations (or Groupings) of membership (selective)


AFRICA-SOUTH AMERICA Africa-South America Summit : ASA  (San Francisco of Quito)
AFRICAN BANK African Development Bank : AFDB  (Tunis)
AFRICAN CARIBBEAN AND PACIFIC STATES Organisation of African Caribbean and Pacific States : OACPS  (Brussels)
AFRICAN CONTINENTAL FREE AREA African Continental Free Trade Area : AFCFTA  (Accra)
AFRICAN UNION African Union : AU  (Addis Ababa + Midrand)
ANTARCTICA Antarctic Treaty System : ATS  ((Buenos Aires))
BAY OF BENGAL Bay of Bengal Initiative for Multi-Sectoral Technical and Economic Cooperation : BIMSTEC  (Naypyidaw)
CHINA-AFRICA Forum on China-Africa Cooperation : FOCAC  (Johannesburg)
DUTCH CARIBBEAN Dutch Caribbean Coast Guard : DCCG  (Willemstad)
EFTA European Free Trade Association : EFTA  (Geneva)
LIPTAKO-GURMA Integrated Development Authority of Liptako-Gurma Region : ALG  (Ouagadougou)
MAHAYANA BUDDHISM Teaching of the Great Vehicle Buddhism : MAHAYANA Buddhism  (Nara + Kyoto)
NATIONAL FRONT United Democratic Front : National Democratic Front : NDF  (Bahan)
NORTHERN ALLIANCE Northern Alliance of Burma : NA-B  (China-Myanmar Border)
PELINDABA TREATY African Nuclear Weapon Free Zone Treaty : ANWFZ  (Pelindaba)
RUSSIA-AFRICA RUSSIA-AFRICA Summit and Economic Forum  (Sochi)
TURKEY-AFRICA Ministerial Review Conference of African Union-Turkey Partnership : TURKEY-AFRICA  (Istanbul)
UNITED NATIONALITIES United Nationalities Federal Council : UNFC  (Chiangmai)



* The emblems shown for the subdivisions may in some cases be those of their capital.

Other Independent or Semi-Independent Polities within the 2021's internationally recognized Country boundaries:

ABKHAZIA ABKHAZIAN Republic [Russian Military Assistance]  (Sukhumi)
AFGHANISTAN Islamic Republic of AFGHANISTAN [Nato-led Resolute Support Mission in Afghanistan]  (Kabul)
ALBANIA Republic of ALBANIA  (Tirana)
ANDORRA Principality of ANDORRA  (Andorra The Old)
ANGOLA Republic of ANGOLA  (Luanda)
ANTIGUA AND BARBUDA Monarchy of ANTIGUA AND BARBUDA  (Saint John''s)
ARGENTINE ARGENTINE Republic : The Argentine Nation  (Buenos Aires)
ARMENIA Republic of ARMENIA  (Erevan)
ARUBA Country of ARUBA  (Oranjestad)
AUSTRALIA Commonwealth of AUSTRALIA  (Canberra)
AUSTRIA Republic of AUSTRIA  (Vienna)
AZERBAIJAN Republic of AZERBAIJAN  (Baku)
BAHAMAS Commonwealth of THE BAHAMAS  (Nassau)
BAHRAIN Kingdom of BAHRAIN [Peninsula Shield Force]  (Manamah)
BANGLADESH People''s Republic of BANGLADESH  (Dhaka)
BARBADOS Monarchy of BARBADOS  (Bridgetown)
BELARUS Republic of BELARUS : Republic of Byelorussia  (Minsk)
BELGIUM Kingdom of BELGIUM  (Brussels)
BELIZE Monarchy of BELIZE  (Belmopan)
BENIN Republic of BENIN  (Porto Novo + Cotonou)
BHUTAN Kingdom of BHUTAN  (Thimphu + Paro)
BOLIVIA Plurinational State of BOLIVIA  (Sucre + La Paz)
BOSNIA AND HERZEGOVINA Republic of BOSNIA AND HERZEGOVINA [European Union Peacekeeping Force in the Republic of Bosnia and Herzegovina]  (Sarajevo)
BOTSWANA Republic of BOTSWANA  (Gaborone)
BRAZIL Federative Republic of BRAZIL  (Brasilia)
BRUNEI DARUSSALAM Nation of Brunei the Abode of Peace : State of BRUNEI DARUSSALAM  (Bandar Seri Begawan)
BULGARIA Republic of BULGARIA  (Sofia)
BURKINA FASO Republic of BURKINA FASO  (Ouagadougou)
BURUNDI Republic of BURUNDI [African Prevention and Protection Mission in Burundi-MAPROBU]  (Gitega + Bujumbura)
CAMEROON Republic of CAMEROON  (Yaounde)
CANADA Constitutional Monarchy of CANADA  (Ottawa)
CENTRAL-AFRICA Central African Republic : CAR [United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in the Central African Republic-UNISMCAR]  (Bangui)
CHILE Republic of CHILE  (Santiago of Chile + Valparaiso)
CHINA People''s Republic of CHINA  (Beijing)
CONGO-BRAZZAVILLE Republic of THE CONGO  (Brazzaville)
CONGO-KINSHASA Democratic Republic of The Congo : DRC [United Nations Organization Stabilization Mission in the Democratic Republic of The Congo : DRC-MONUSCO]  (Kinshasa)
COOK ISLANDS Associated Territory of COOK ISLANDS  (Avarua)
FREE ARAKAN ARAKAN Liberation Party  (Karen Camps)
SWITZERLAND SWISS Confederation  (Berne + Lausanne)
TALIBAN AFGHANISTAN Islamic Emirate of Afghanistan in Exile : Quetta Shura TALIBAN Council  (Quetta)
UNITED ARAB EMIRATES State of the United Arab Emirates : UAE  (Abu Dhabi)


Other Territories or Entities within the 2021's internationally recognized Country boundaries:

ABIDJAN ABIDJAN Autonomous District  (Abidjan)
ABOMEY Traditional Fon Kingdom of ABOMEY  (Abomey)
ABU DHABI BASE French Forces in the United Arab Emirates : PEACE CAMP  (Al Dhafra + Zayed Port)
ADAMAWA ADAMAWA Region  (Ngaoundere)
ADJARIA Autonomous Republic of ADJARIA  (Batumi)
AJMAN-OMAN AJMANO-OMANI Joint Administered Territory  (Aman-Oman)
ALAGOAS State of ALAGOAS  (Maceio)
ALAND ALAND Autonomous Country  (Mariehamn)
ALIBORI ALIBORI Department  (Kandi)
ALLADA Traditional Kingdom of ALLADA  (Allada)
ALLANGOUA Traditional Anyi Ndenye Kingdom of ALLANGOUA  (Assahara)
ALSHA Prefecture of ALSHA League  (Bayan Hot)
AMAZONIA State of AMAZON  (Manaos)
AMERICAN SAMOA Autonomous Territory of AMERICAN SAMOA  (Pago Pago + Fagatogo)
ANGUILLA British Overseas Territory of ANGUILLA  (The Valley)
ANINDILYAKWA LAND ANINDILYAKWA LAND Council  (Alyangula)
ANSARUL ISLAM ANSARUL ISLAM Group  (Fulsare Forest)
ANTIGUA Island of ANTIGUA  (Saint John''s)
ANTOFAGASTA ANTOFAGASTA Region  (Antofagasta)
APIPE ISLANDS Enclave of APIPE ISLANDS  (San Antonio Isle Apipe Grande)
APPOLONIA Traditional NZIMA Kingdom  (Grand Lahou)
ARAUCANIA ARAUCANIA Region  (Temuco)
ARICA AND PARINACOTA ARICA AND PARINACOTA Region  (Arica)
ARRAN ARRAN Economic Region  (Beylagan)
ARUBA BASE United States Air Force Forward Operating Base of ARUBA  (Aruba Base)
ASCENSION ISLAND British Territory of ASCENSION ISLAND  (Georgetown)
ASHMORE REEF ASHMORE REEF Commonwealth Natural Reserve  (Ashmore)
ATACAMA ATACAMA Region  (Copiapo)
ATACORA ATACORA Department  (Natitingu)
ATLANTIC ATLANTIC Department  (Whydah)
AUSTRIAN BLACK CROSS Austrian War Graves : AUSTRIAN BLACK CROSS  (Vienna)
AUTEC United States Navy''s Atlantic Undersea Test and Evaluation Center : AUTEC  (Fresh Creek Base)
AVARUA High Chiefdom of AVARUA  (Avarua)
AYSEN OF THE GENERAL CARLOS IBANEZ DEL CAMPO Region AYSEN OF THE GENERAL CARLOS IBANEZ DEL CAMPO : Aisen Region  (Coyhaique)
BAARLE-HERTOG Enclaves of BAARLE-HERTOG Commune  (Baarle-Hertog)
BABADJOU Bamileke Chiefdom of BABADJOU  (Babadjou)
BABETE Bamileke Kingdom of BABETE  (Mbouda)
BABOUANTOU Bamileke Chiefdom of BABOUANTOU  (Baloum)
BABOUTCHA-NITCHEU Bamileke Chiefdom of BABOUTCHA-NITCHEU  (Baboutcha)
BABUNGO BABUNGO Kingdom of Vengo  (Bamungo)
BADENKOP Bamileke Chiefdom of BADENKOP  (Badenkop)
BADOUNGA Bamileke Chiefdom of BADOUNGA  (Tonga)
BAFANG Bamileke Chiefdom of BAFANG  (Bafang)
BAFAW BAFAW Chiefdom  (Kumba)
BAFOU Bamileke Chiefdom of BAFOU  (Bafou)
BAFOUSSAM Bamileke Paramount Chiefdom of BAFOUSSAM  (Bafoussam)
BAFUT BAFUT Kingdom  (Bafut)
BAGNOUN Bamileke Chiefdom of BAGNOUN  (Bazou)
BAHAM Bamileke Chiefdom of BAHAM  (Baham)
BAHIA State of BAHIA  (Salvador of Bahia)
BAHOUOC Bamileke Chiefdom of BAHOUOC  (Bahouoc)
BAILUNDO Ovimbundu State of BAILUNDO  (Bailundo)
BAKGATLA Kgatleng Land Board : BAKGATLA Tribal Territory  (Mochudi + Mmathubudukwane)
BAKONG Bamileke Chiefdom of BAKONG  (Bazou)
BAKWENA Kweneng Land Board : BAKWENA Tribal Territory  (Molepolole + Letlhakeng)
BALENG Bamileke Chiefdom of BALENG  (Lafe-Baleng)
BALENGOU Bamileke Chiefdom of BALENGOU  (Balengou)
BALETE Malete Land Board : BALETE Tribal Territory  (Ramotswa)
BALI-NYONGA BALI-NYONGA Kingdom  (Bali)
BALIKUMBAT BALIKUMBAT Kingdom  (Balikumbat)
BALLENY ISLANDS BALLENY ISLANDS Group  (Swan Base)
BALONG AND MOKONGE Chiefdom of BALONG AND MOKONGE  (Muyuka)
BAMAHA Bamileke Chiefdom of BAMAHA  (Maha)
BAMBALANG BAMBALANG Chiefdom  (Bambalang)
BAMEKA Bamileke Chiefdom of BAMEKA  (Bameka)
BAMENA Bamileke Paramount Chiefdom of BAMENA  (Bamena)
BAMENDANKWE BAMENDANKWE Kingdom  (Bamenda)
BAMENDJINDA Bamileke Chiefdom of BAMENDJINDA  (Bamendjinda)
BAMENDJO Bamileke Chiefdom of BAMENDJO  (Bamendjou)
BAMESSO Bamileke Chiefdom of BAMESSO  (Galim)
BAMOUGOUM Bamileke Chiefdom of BAMOUGOUM  (Kongso-Bamougoum)
BAMUN BAMUN Sultanate  (Fumban)
BANA Bamileke Kingdom of BANA  (Bana)
BANDJA Bamileke Chiefdom of BANDJA  (Bandja)
BANFELOUK Bamileke Chiefdom of BANFELOUK  (Banfelouk)
BANGANG Bamileke Chiefdom of BANGANG  (Bangang-Fondji)
BANGANG FOKAM Bamileke Chiefdom of BANGANG FOKAM  (Bangang Fokam)
BANGANGTE Bamileke Chiefdom of BANGANGTE  (Bangangte)
BANGOU Bamileke Chiefdom of BANGOU  (Bangou)
BANGOULAP Bamileke Chiefdom of BANGOULAP  (Bangoulap)
BANGUI Autonomous Commune of BANGUI  (Bangui)
BANGWA Bamileke Chiefdom of BANGWA  (Bangwa)
BANGWAKETSE Ngwaketse Land Board : BANGWAKETSE Tribal Territory  (Kanye)
BANGWATO Ngwato Land Board : BANGWATO Tribal Territory  (Serowe)
BANJUN Bamileke Kingdom of BANJUN  (Banjun)
BANKA Bamileke Chiefdom of BANKA  (Bafang)
BANKIM Tikar State of BANKIM  (Bankim)
BANSO Tikar Kingdom of BANSO  (Banso)
BANYO Vute Lamidate of BANYO  (Banyo)
BAPA Bamileke Chiefdom of BAPA  (Bapa)
BARANOVICHI BASES Russian Bases of BARANOVICHI  (Volga)
BARBUDA Dependency of BARBUDA : Barbuda Council  (Codrington)
BARKHUDARLY BARKHUDARLY Village [Armenian Occupation of the Azerbaijani Enclave of Barkhudarly]  (Barkhudarly)
BAROLONG FARMS Rolong Land Board : BAROLONG FARMS Chiefdom  (Good Hope)
BASA OF WURI BASA OF WURI Kingdom  (Douala)
BASE PEARCE Royal Australian Air Force BASE PEARCE  (Base Pearce)
BASHKEND BASHKEND Village [Azerbaijani Occupation of the Armenian Enclave of Artzvashen Village]  (Bashkend)
BATAWANA Tawana Land Board : BATAWANA Tribal Territory  (Maun)
BATCHA Bamileke Chiefdom of BATCHA  (Batcha)
BATCHAM Regency of BATCHAM  (Batcham)
BATCHINGOU Bamileke Chiefdom of BATCHINGOU  (Batchingou)
BATLOKWA Tlokweng Land Board : BATLOKWA Tribal Territory  (Gaborone)
BATOUFAM Bamileke Paramount Chiefdom of BATOUFAM Kingdom  (Batoufam)
BATSUB British Army Training Support Unit Belize : BATSUB  (Price Barracks in Ladyville)
BAYANGAM Bamileke Chiefdom of BAYANGAM  (Bayangam)
BAZOU Bamileke Chiefdom of BAZOU  (Bazou)
BAZOUS Bamileke Chiefdoms of BAZOU Arrondissement  (Bazou)
BEBA BEBA Chiefdom  (Beba)
BELIZE BELIZE District  (Belize City)
BENGO BENGO Province  (Caxito)
BENGUELA BENGUELA Province  (Benguela)
BENI BENI Department  (The Santisime Trinidad)
BENI PEOPLES Center of Indigenous Peoples of Beni : CPIB  (The Santisime Trinidad)
BENXI BENXI Manchu Autonomous County  (Xiaoshi)
BERAT BERAT County  (Berat)
BERCHKO BERCHKO District of Bosnia and Herzegovina  (Berchko)
BERMUDA ISLANDS British Overseas Territory of THE BERMUDA ISLANDS  (Hamilton)
BIBEMI BIBEMI Kingdom : Lamidate of Bibemi  (Bibemi)
BIE BIE Province  (Kuito)
BILANGA Gurma State of BILANGA  (Bilanga)
BILAYANGA Gurma State of BILAYANGA  (Bilanga-Yanga)
BIO-BIO BIO-BIO Region  (Concepcion)
BOLIVIAN AMAZONIA Indigenous Center of the Bolivian Amazon Region : CIRABO  (Riberalta)
BOLIVIAN INDIANS Syndical Confederation of Settlers of Bolivia : CSCB  (La Paz)
BOLIVIAN INDIGENOUS Confederation of Indigenous Peoples of Bolivia : CIDOB  (Santa Cruz of the Sierra)
BONAKU Akwa Kingdom of BONAKU  (Bonaku)
BONANJO BONANJO Kingdom of Douala  (Douala)
BONDUKU Abron Kingdom of BONDUKU  (Bonduku)
BONEBELA BONEBELA Chiefdom  (Bonebela)
BORGU BORGU Department  (Paraku)
BOSNIA-HERZEGOVINA Bosniak-Croat Federation : Federation of BOSNIA AND HERZEGOVINA  (Sarajevo)
BOSNIAN TRANSDRINIA BOSNIAN TRANSDRINIA Canton  (Gorazde)
BOUAY Traditional Kingdom of BOUAY  (Bouay)
BOUVET ISLAND Norwegian Dependency of BOUVET ISLAND  (Nyroysa)
BRAZILIAN INDIANS National Indian Foundation : FUNAI  (Brasilia)
BRAZZAVILLE BRAZZAVILLE Department  (Brazzaville)
BRUNEI GARRISON British Military Garrison Brunei : British Armed Forces in BRUNEI  (Seria)
BUBANZA BUBANZA Province  (Bubanza)
BUCKLE OF THE MOUHOUN BUCKLE OF THE MOUHOUN Region  (Dedugu)
BUJUMBURA MAIRIE BUJUMBURA MAIRIE Province  (Bujumbura)
BUJUMBURA RURAL BUJUMBURA RURAL Province  (Mugongo-Manga)
BUKHARA BUKHARA Vilayet  (Bukhara)
BULGARIAN-AMERICAN BASES Defense Cooperation Agreement on BULGARIAN-AMERICAN JOINT MILITARY FACILITIES  (Bezmer + Novo Selo + Aitos + Graf Ignatievo)
BUNA Traditional State of the Kulango Kingdom of BUNA  (Buna)
BURDETT O''CONNOR BURDETT O''CONNOR Province  (Entre Rios)
BURURI BURURI Province  (Bururi)
BUSUMA Gurma Kingdom of BUSUMA  (Korsimoro)
BWENZA BWENZA Department  (Madingu)
CANKUZO CANKUZO Province  (Cankuzo)
CARIBBEAN NETHERLANDS Special Municipalities of Bonaire Saint Eustatius and Saba : Public Bodies of THE CARIBBEAN NETHERLANDS  (Kralendyk + Oranjestad + The Bottom)
CARTIER ISLAND CARTIER ISLAND Commonwealth Marine Reserve  (Cartier)
CASCADES CASCADES Region  (Banfora)
CAYO CAYO District  (Belmopan + San Ignacio Town)
CEARA State of CEARA  (Fortaleza)
CENTRAL BHUTAN CENTRAL Zone  (Damphu)
CENTRAL BOSNIA CENTRAL BOSNIA Canton  (Travnik)
CENTRAL CAMEROON CENTRAL Region  (Yaounde)
CENTRAL KONGO CENTRAL KONGO Province  (Matadi)
CENTRAL LAND CENTRAL LAND Council  ((Alice Springs))
CENTRAL PLATEAU CENTRAL PLATEAU Region  (Ziniare)
CENTRE CENTRE Region  (Ouagadougou)
CENTRE-EAST CENTRE-EAST Region  (Tenkodogo)
CENTRE-NORTH CENTRE-NORTH Region  (Kaya)
CENTRE-SOUTH CENTRE-SOUTH Region  (Manga)
CENTRE-WEST CENTRE-WEST Region  (Kudugu)
CHACO ABORIGINAL CHACO Aboriginal Colony  (Chaco Aboriginal Colony)
CHANGBAI CHANGBAI Korean Autonomous County  (Changbai)
CHARAGUA Original Indigenous Peasant Autonomous Municipality of CHARAGUA  (Charagua)
CHARAZANI Autonomous Municipality of CHARAZANI  (Villa Juan Jose Perez-Charazani)
CHAYANTA Autonomous Municipality of CHAYANTA  (Chayanta)
CHIEVRES BASE CHIEVRES Air Base  (Chievres Air Base)
CHIPAYA Autonomous Municipality of CHIPAYA  (Chipaya)
CHOBE Chobe Land Board : CHOBE Tribal Area  (Kasane)
CHUQUISACA CHUQUISACA Department  (Sucre)
CIBITOKE CIBITOKE Province  (Cibitoke)
COALLA Gurma State of COALLA  (Coalla)
COCHABAMBA COCHABAMBA Department  (Cochabamba)
COCOS KEELING ISLANDS Territory of COCOS KEELING ISLANDS  (Bantam Village on West Island)
COMOE COMOE District  (Abenguru)
CON Gurma State of CON  (Gayeri)
COQUIMBO COQUIMBO Region  (La Serena)
COROZAL COROZAL District  (Corozal Town)
COUFFO COUFFO Department  (Dogbo)
CUANDO CUBANGO CUANDO CUBANGO Province : Kwando Kubango  (Menongue)
CUANZA SOUTH CUANZA SOUTH Province : Kwanza South  (Sumbe)
CULPEPPER ISLAND Guyanese Lokono-Arawaks Claimed Chiefdom of CULPEPPER ISLAND  (East Point Lighthouse)
CUNENE CUNENE Province  (Ondjiva)
CUVETTE CUVETTE Department  (Owando)
CUVETTE-WEST CUVETTE-WEST Department  (Ewo)
DARWIN BASE Marine Rotational Force-DARWIN  (Robertson Barracks + Base Darwin)
DASA-ZUME Traditional Yoruba Kingdom of DASA [in Dasa-Zume Subprefecture]  (Dasa)
DENGUELE DENGUELE District  (Odienne)
DIBAR DIBAR County  (Peshkopia)
DIBBA DIBBA AL-HISN Municipality  (Dibba Al-Hisn)
DIBBA AL-FUJAIRAH Settlement of DIBBA AL-FUJAIRAH  (Dibba Al-Fujairah)
DIMBOKRO Traditional Baule Kingdom of DIMBOKRO  (Dimbokro)
DITAM Tikar State of DITAM  (Ditam)
DJUABLIN Traditonal Anyi Kingdom of DJUABLIN  (Agnibilekrou)
DONGA DONGA Department  (Jugu)
DUBAI-OMAN Enclaves of DUBAI-OMAN  (Dubai-Oman)
DURRES DURRES County  (Durres)
EAST EAST Region  (Fada Ngurma)
EAST RAFAQ EAST RAFAQ Zone  ((Rafaq))
EASTER ISLAND Province of EASTER ISLAND  (Hanga Roa)
EASTERN BHUTAN EASTERN Zone  (Mongar)
EBRAH Traditional Abure Kingdom of EBRAH  (Ebrah)
EDO EDO State  (Benin City)
EDO BENIN EDO Kingdom : Kingdom of Benin  (Benin City)
ELBASAN ELBASAN County  (Elbasan)
ENTRE RIOS ISLAND Enclave of ENTRE RIOS ISLAND  (Guazu)
EQUATOR EQUATOR Province  (Mbandaka)
EREVAN EREVAN Special City  (Erevan)
ESPIRITO SANTO State of ESPIRITO SANTO  (Vitoria)
ESU ESU Kingdom  (Wum)
EUTM RCA European Union Training Mission in the Central African Republic : EUTM RCA  (Camp Ucatex Moana)
EVENK EVENK Autonomous Banner  (Bayan Tohoi)
EYUMJOCK AND OSSING Chiefdom of EYUMJOCK AND OSSING  (Eyumojock)
FAR NORTH FAR NORTH Region  (Maroua)
FEDERAL DISTRICT FEDERAL DISTRICT Government  (Brasilia)
FERNANDO DE NORONHA State District of FERNANDO DE NORONHA Municipality  (Villado Remedios on Fernando de Noronha)
FERNANDO DE NORONHA ISLAND FERNANDO DE NORONHA Island  (Villado Remedios on Fernando de Noronha)
FIER FIER County  (Fier)
FINGYE Kedjom Kingdom of FINGYE  (Bafingye)
FIRST NATIONS OF CANADA Assembly of FIRST NATIONS OF CANADA : Department of Aboriginal Affairs and Northern Development Canada  (Terrasses de la Chaudiere)
FOMBELE Bamileke Chiefdom of FOMBELE  (Fombele)
FONDANTI Bamileke Chiefdom of FONDANTI  (Fondanti)
FONFUKA FONFUKA Kingdom  (Fonfuka)
FOREKE-DSCHANG Bamileke Chiefdom of FOREKE-DSCHANG  (Dschang)
FOTETSA Bamileke Chiefdom of FOTETSA  (Fotetsa)
FOTO Bamileke Chiefdom of FOTO  (Foto)
FOTOUNI Bamileke Chiefdom of FOTOUNI  (Fotouni)
FOYANTCHA Bamileke Chiefdom of FOYANTCHA  (Bametchetcha)
FUJAIRAH BASE FUJAIRAH Naval Base  (Fujairah Naval Base)
FUXIN FUXIN Mongol Autonomous County  (Shijiazi)
GANJA-GAZAKH GANJA-GAZAKH Economic Region  (Ganja)
GAROUA Fulbe Lamidate of GAROUA  (Garoua)
GAROUA STATION Contingency Location GAROUA  (Garoua Station)
GBEA GBEA Chiefdom of Buea  (Buea)
GENERAL MINES State of GENERAL MINES  (Belo Horizonte)
GENNAKEN GENNAKEN Community of Lof Lucero Pichinau  (Lof Lucero Pichinau)
GEORGIAN ABKHAZIA Georgian Autonomous Republic of ABKHAZIA in Exile  (Tbilisi)
GHANZI Ghanzi Land Board : GHANZI Tribal Area  (Ghanzi + New Xhade)
GITEGA GITEGA Province  (Gitega)
GIZIL SHERG Facilities of GIZIL SHERG and Haji Zeynalabdin Taghiyev  (Gizil Sherg)
GOH-DJIBOUA GOH-DJIBOUA District  (Gagnoa)
GOIAS State of GOIAS  (Goiania)
GRAND CHACO Autonomous Province of GRAND CHACO  (Yacuiba)
GREAT STONE INDUSTRIAL PARK Special Economic Zone of GREAT STONE INDUSTRIAL PARK  (Great Stone Industrial Park)
GUARANI NATION Assembly of the Guarani People : APG  (Camiri)
GUARAYO PEOPLES Center of Guarayo Native Peoples'' Organizations : COPNAG  (Ascension of Guarayos)
GUDAUTA BASE Russian Military Base of GUDAUTA  (Gudauta Base)
GWANDE Traditional Berba State of GWANDE  (Gwande)
HAMRIYA HAMRIYA Free Zone Authority  (Hamriyah Port)
HATTA Dependency of HATTA Sheikhdom  (Hatta)
HELMAND VALLEY American Bases in HELMAND RIVER VALLEY  (Camp Dyer)
HENGQIN Leased Lands in the Special Economic District of HENGQIN New Area  (Hengqin)
HERAT ZONE Italian Armed Forces at HERAT  (Herat)
HERZEGOVINA-NERETVA HERZEGOVINA-NERETVA Canton  (Mostar)
HIGH BASINS HIGH BASINS Region  (Bobo Dioulasso)
HILLS HILLS Department  (Savalu)
HINGGAN HINGGAN League  (Ulanhot)
HIRA Dependency of HIRA  (Hira)
HOWAR ISLANDS Archipelago of HOWAR ISLANDS  (Howar)
HUACAYA Autonomous Municipality of HUACAYA  (Huacaya)
HUAMBO HUAMBO Province  (Huambo)
HUANGUELEN Commission for Autonomy of HUANGUELEN Municipal Delegation  (Huanguelen)
HUANREN HUANREN Manchu Autonomous County  (Huanren)
HUILA HUILA Province  (Lubango)
ILESHA Traditional State of ILESHA  (Ilesha)
IMTRAT Indian Military Training Team : IMTRAT  (Lungtenphu)
INA Tikar State of INA  (Ina)
INDENIE Traditonal Anyi Ndenye State of INDENIE Kingdom  (Abenguru)
JEBEL ALI United States Naval Base of JEBEL ALI  (Port of Jebel Ali)
JEREM Vute Lamidate of TIBATI  (Tibati)
JESUS OF MACHACA Autonomous Municipality of JESUS OF MACHACA  (Jesus of Machaca)
JUAN FERNANDEZ ARCHIPELAGO Special Territory of JUAN FERNANDEZ ARCHIPELAGO  (San Juan Bautista)
JUAN FERNANDEZ ISLANDS Robinson Crusoe Island Alexander Selkirk Island and Santa Clara Islet : JUAN FERNANDEZ ISLANDS  (San Juan Bautista)
JUGU Traditional Gurmanche State of JUGU  (Jugu)
JUNGHOLZ Enclave of JUNGHOLZ Commune  (Jungholz)
KABUL-INTERNATIONAL Kabul International Airport Multinational Force : KAIA  (Isaf Headquarters in Kabul)
KALBA Dependency of KALBA  (Khor Kalba)
KANDI Traditional Bariba State of KANDI  (Kandi)
KARUZI KARUZI Province  (Karuzi)
KASONGO-LUNDA Yaka Kingdom of KASONGO-LUNDA District  (Kasongo-Lunda)
KAYANZA KAYANZA Province  (Kayanza)
KEDJOM KEKU KEDJOM KEKU Kingdom  (Tubah)
KEDJOM KETINGUH KEDJOM KETINGUH Kingdom  (Babanki-Tungo)
KELBAJAR-LACHIN KELBAJAR-LACHIN Economic Region  (Kelbajar)
KEMO KEMO Prefecture  (Sibut)
KENBI LAND Larrakia Nation Country : KENBI LAND  (Nightcliff + Kulalak)
KETU Traditional Kingdom of KETU  (Ketu)
KGALAGADI Kgalagadi Land Board : KGALAGADI Tribal Area  (Tsabong)
KHARCHIN LEFT WING KHARCHIN LEFT WING Mongol Autonomous County  (Dachengzi)
KHIZY KHIZY District  (Khizy)
KHOR FAKKAN Municipality District of KHOR FAKKAN  (Khor Fakkan)
KIKA Traditional Bariba State of KIKA  (Kika)
KING GEORGE THE FIFTH LAND District of KING GEORGE THE FIFTH LAND  ((Hobart))
KINSHASA City-Province of KINSHASA  (Kinshasa)
KIRUNDO KIRUNDO Province  (Kirundo)
KLEINE-BOGEL KLEINE-BOGEL Air Base  (Kleine-Bogel)
KONGO Regency of KONGO  (Mbanza Congo)
KONTSHA KONTSHA Lamidate  (Kontsha)
KUANDE Traditional Bariba State of KUANDE  (Kwande)
KUANDIAN KUANDIAN Manchu Autonomous County  (Kuandian)
KUBA-KHACHMAZ KUBA-KHACHMAZ Economic Region  (Kuba)
KUKES KUKES County  (Kukes)
KUNA YALA Comarca KUNA YALA  (El Porvenir + Nargana)
KUNGI Chiefdom of KUNGI  (Tiko)
KWANGO KWANGO Province  (Kenge)
KWANZA NORTH CUANZA NORTH Province : Kwanza North  (Ndalantando)
KWILOU KWILOU Department  (Hinda + Loango)
KWILU KWILU Province  (Kikwit)
LA PAZ LA PAZ Department  (La Paz)
LA PAZ Municipal Autonomous Government of LA PAZ  (La Paz)
LA PAZ PEOPLES Center of Indigenous Peoples of La Paz : CPILAP  (La Paz)
LACHIN CORRIDOR LACHIN CORRIDOR Territory  (Berdzor)
LADISLAO CABRERA LADISLAO CABRERA Province  (Salinas of Garci Mendoza)
LAGOONS LAGOONS District  (Dabou)
LAKES LAKES District  (Dimbokro)
LECOS OF APOLO Indigenous Center of the LECO OF APOLO People : CIPLA  (Apolo + La Paz)
LECOS OF LARECAJA Leco Indigenous People and Originary Communities of Larecaja : PILCOL  (Mapiri)
LEKUMU LEKUMU Department  (Sibiti)
LENKORAN LENKORAN Economic Region  (Lenkoran)
LEWOH LEWOH Chiefdom  (Lewoh)
LIANNAN LIANNAN Yao Autonomous County  (Liannan)
LIANSHAN LIANSHAN Chuang and Yao Autonomous County  (Jitian)
LIBERTADOR GENERAL BERNARDO O''HIGGINS LIBERTADOR GENERAL BERNARDO O''HIGGINS Region  (Rancagua)
LIKWALA LIKWALA Department  (Impfondo)
LIMBE LIMBE Chiefdom  (Limbe)
LIPTAKO LIPTAKO Almamate  (Liptugu)
LITTORAL LITTORAL Department  (Cotonou)
LITTORAL LITTORAL Region  (Douala)
LOANGO Bakongo Kingdom of LOANGO  (Loango)
LOBAYE LOBAYE Prefecture  (Mbaiki)
LORD HOWE ISLAND LORD HOWE ISLAND Board  (Governor House)
LOS LAGOS THE LAKES Region  (Puerto Montt)
LOS RIOS THE RIVERS Region : Los Rios  (Valdivia)
LOW OF KASSANJE Ambundu Kingdom of LOW OF KASSANJE  (Matamba)
LOWER BAKOSSI LOWER BAKOSSI Chiefdom  (Tombel)
LOWER KOTTO LOWER KOTTO Prefecture  (Mobaye)
LOWER SASSANDRA LOWER SASSANDRA District  (San-Pedro)
LUANDA LUANDA Province  (Luanda)
LUNDA NORTH LUNDA NORTH Province  (Dundo)
LUNDA SOUTH LUNDA SOUTH Province  (Saurimo)
MACQUARIE ISLAND MACQUARIE ISLAND Commonwealth Marine Reserve  (Anare Station on Macquarie Island)
MAGBA Tikar Kingdom of MAGBA  (Magba)
MAGELLAN AND CHILEAN ANTARCTICA Region of MAGELLAN AND CHILEAN ANTARCTICA  (Punta Arenas)
MAHU LAND Traditional Chiefdom of MAHU LAND  (Koro)
MAI-NDOMBE MAI-NDOMBE Province  (Inongo)
MAKAMBA MAKAMBA Province  (Makamba)
MALANJE MALANJE Province  (Malanje)
MAMBERE-KADEI MAMBERE-KADEI Prefecture  (Berberati)
MAMBILA MAMBILA Chiefdom  (Somie)
MANAMA Sheikhdom of MANAMA Municipality  (Manama)
MANEELOY Vigorous Burmese Student Warriors : VBSW in the Maneeloy Refugees Camp  (Maneeloy Refugee Camp)
MANGAIA MANGAIA Island Council  (Oneroa)
MANIHIKI MANIHIKI Island Council  (Tauhunu)
MANKON Kingdom of MANKON Community  (Bamenda)
MARANHAO State of MARANHAO  (Saint Louis of the Maranhao)
MAROUA MAROUA Sultanate  (Maroua)
MARTIN GARCIA ISLAND Enclave of MARTIN GARCIA ISLAND Nature Reserve  (Martin Garcia)
MARTIN VAZ ISLANDS MARTIN VAZ ISLANDS Group  (Cove of the Portugueses)
MASFUT MASFUT Municipality  (Masfut)
MATIACOALI Gurma State of MATIACOALI  (Matiacoali)
MATO GROSSO State of MATO GROSSO  (Cuiaba)
MAULE MAULE Region  (Talca)
MBAMU ISLAND MBAMU ISLAND Zone [Congolo-Kinese Occupation]  (Mbamu)
MBIAME Tikar Kingdom of MBIAME  (Mbiame)
MBOMU MBOMU Prefecture  (Bangassou)
MBUM Tikar Kingdom of MBUM  (Ngaoundere)
MINA SALMAN Naval Support Activity BAHRAIN : British and American Naval Bases of Mina Salman  (Juffair)
MINHAD AL MINHAD Air Base  (Minhad)
MINSK CITY MINSK Special Municipality  (Minsk)
MOJOCOYA Autonomous Municipality of MOJOCOYA  (Villa Mojocoya)
MOMO MOMO Department : Batibo Kingdom  (Mbengwi)
MONGALA MONGALA Province  (Lisala)
MONO MONO Department  (Lokossa)
MOOSOU Abure Kingdom of MOOSOU  (Moosou)
MORIN DAWA MORIN DAWA Daur Autonomous Banner  (Nirgi)
MOSETENS Indigenous Organization of the Moseten People : OPIM  (Palos Blancos)
MOUNTAINOUS SHIRVAN MOUNTAINOUS SHIRVAN Economic Region  (Shemakha)
MOXICO MOXICO Province  (Lwena)
MURALAG ISLAND MURALAG ISLAND Vicinity  (Muralag)
MURAMVYA MURAMVYA Province  (Muramvya)
MUSHIE MUSHIE Territory : Chiefdom of Baboma-North  (Mushie)
MUYINGA MUYINGA Province  (Muyinga)
MWARO MWARO Province  (Mwaro)
NAHWA Enclaves of Sharjah Fujeira-Oman : NAHWA Enclave of Sharjah inside Omani Madha Enclave  (Nahwa)
NAMIBE NAMIBE Province  (Mossamedes)
NANA-MAMBERE NANA-MAMBERE Prefecture  (Buar)
NATIONAL LEAGUE National League for Democracy : NLD  (Bahan + Kawhmu)
NEW CALEDONIA-KANAKY Socialist and Kanak National Liberation Front : FLNKS  (Noumea)
NGAMBE Tikar State of NGAMBE  (Ngambe-Tikar)
NGAOUNDERE NGAOUNDERE Lamidate  (Ngaoundere)
NGARRINDJERI NGARRINDJERI Regional Authority  (Murray Bridge)
NGOZI NGOZI Province  (Ngozi)
NGUME Tikar State of NGUME  (Ngume)
NIARI NIARI Department  (Dolisie)
NIKKI NIKKI Subprefecture : Traditional State of NIKKI Kingdom in Borgu  (Nikki)
NKAR NKAR Chiefdom  (Nkar)
NORTH NORTH Region  (Wahiguya)
NORTH CAMEROON NORTH Region  (Garoua)
NORTH RIO GRANDE State of NORTH RIO GRANDE  (Natal)
NORTH SINAI Frontier Governorate of NORTH SINAI  (Arish)
NORTHERN LAND NORTHERN LAND Council  ((Darwin))
NORTHWEST CAMEROON NORTHWEST Region  (Bamenda)
NUBLE NUBLE Region  (Chillan)
NUNGU Gurma State of NUNGU  (Nungu)
NURUPAI ISLAND NURUPAI ISLAND Vicinity  (Wasaga)
NZIMA-KOTOKO NZIMA-KOTOKO Kingship  (Grand Bassam)
OAKEY OAKEY Army Aviation Centre  (Oakey)
OBO CAMP OBO United States Special Forces Camp  (Obo Camp)
OMBELLA-MPOKO OMBELLA-MPOKO Prefecture  (Bimbo)
ORANGE WALK ORANGE WALK District  (Orange Walk Town)
OROCHEN OROCHEN Autonomous Banner  (Alihe)
ORURO ORURO Department  (Oruro)
OUADDA OUADDA Subprefecture [Controlled by the Popular Front for the Rebirth of Central Africa]  (Ouadda)
OUAGADOUGOU BASE French Base of the Special Forces of WAGADUGU  (Ouagadougou Base)
OUHAM OUHAM Prefecture  (Bossangoa)
OUHAM-PENDE OUHAM-PENDE Prefecture  (Bozum)
OUTER ISLANDS OUTER ISLANDS Local Government  (Omoka)
PAK-BAHRAIN PAK-BAHRAIN Defense Co-operation : Joint Program Review Group  (Pak-Bahrain)
PAK-UAE Pak-United Arab Emirates Defense Co-operation : PAK-UAE  (Zayed Port)
PALMERSTON ISLAND PALMERSTON ISLAND Local Government  (Palmerston)
PAMA Gurma State of PAMA  (Pama)
PAMPA AULLAGAS Autonomous Municipality of PAMPA AULLAGAS  (Pampas Aullagas)
PANDO PANDO Department  (Cobija)
PANDO AMAZONIAN PEOPLES Indigenous Center of the Originary Amazon Peoples of Pando : CIPOAP  (Cobija)
PARA State of PARA  (Belem)
PARAIBA State of PARAIBA  (Joao Pessoa)
PARAKU PARAKU Subprefecture : Traditional Bariba State of Paraku  (Paraku)
PARANA State of PARANA  (Curitiba)
PASHALIMAN PASHALIMAN Naval Base  (Pashaliman)
PENGSHUI PENGSHUI Miao and Tukia Autonomous County  (Hanjia Town)
PENRHYN PENRHYN Island Council  (Omoka)
PERNAMBUC State of PERNAMBUC  (Recife)
PIALA Gurma State of PIALA  (Piela)
PIAUI State of PIAUI  (Teresina)
PINE GAP Joint Defence Facility PINE GAP  (Pine Gap)
PLATEAU PLATEAU Department  (Sakete)
PLATEAUX PLATEAUX Department  (Djambala)
POINTE-NOIRE POINTE-NOIRE Department  (Pointe Noire)
POOL POOL Department [National Programme of Demobilisation Disarmament and Reintegration-NPDDR]  (Kinkala)
PORT-BOUET French Forces in IVORY COAST : French Elements in Ivory Coast  (Port-Bouet)
PORTO NOVO Superior Chiefdom of the Fon Kingdom of PORTO NOVO  (Porto Novo)
POSAVINA TRANS-SAVINA Canton : Posavina Canton  (Orasje)
POTOSI POTOSI Department  (Potosi)
PUAIKURA High Chiefdom of PUAIKURA  (Arorangi)
PUKAPUKA PUKAPUKA Island Council  (Roto)
QINGYUAN QINGYUAN Manchu Autonomous County  (Qingyuan)
RAKAHANGA RAKAHANGA Island Council  (Matara)
RANGPUR CHITMAHALS Rangpur Enclaves of CHITMAHALS  (Dohogram-Angorpotha)
RAPA NUI Commune of EASTER ISLAND  (Hanga Roa)
RAROTONGA RAROTONGA Local Government  (Avarua)
RATS AND GREEN BANK ISLANDS Enclave of THE RATS AND GREEN BANK ISLANDS  (The Rats Island)
RIO OF JANEIRO State of RIO OF JANEIRO  (Rio of Janeiro)
RONDONIA State of RONDONIA  (Porto Velho)
RORAIMA State of RORAIMA  (Boa Vista)
ROSE ATOLL ROSE ATOLL Marine National Monument  (Rose Island)
RUTANA RUTANA Province  (Rutana)
RUYIGI RUYIGI Province  (Ruyigi)
RUYUAN RUYUAN Yao Autonomous County  (Ruyuan)
SAHEL SAHEL Region  (Dori)
SAINT BARTHELEMY French Overseas Collectivity of SAINT BARTHELEMY  (Gustavia)
SAINT CATHERINE State of SAINT CATHERINE  (Florianopolis)
SAINT EUSTATIUS SAINT EUSTATIUS Special Municipality of Netherlands : Public Body of Saint Eustatius  (Oranjestad)
SAINT PETER AND SAINT PAUL SAINT PETER AND SAINT PAUL Rocks  (-)
SAKASSO Baule Kingdom of SAKASSO  (Sakasso)
SALA Y GOMEZ Marine Protected Area of SALA Y GOMEZ : Motu Motiro Hiva Marine Park  (Motu Motiro Hiva)
SALINAS OF GARCI MENDOZA Autonomous Municipality of SALINAS OF GARCI MENDOZA  (Salinas of Garci Mendoza)
SAN PEDRO OF TOTORA SAN PEDRO OF TOTORA Province : Autonomous Municipality of Totora  (Totora)
SANDIRO Traditional State of SANDIRO  (Sandiro)
SANGHA SANGHA Department  (Weso)
SANGHA-MBAERE Economic Prefecture of SANGHA-MBAERE  (Nola)
SANTA CRUZ OF THE SIERRA SANTA CRUZ Department  (Santa Cruz of the Sierra)
SANTIAGO Metropolitan Region of SANTIAGO  (Santiago of Chile)
SANTISIME TRINIDAD Municipal Autonomous Government of THE SANTISIME TRINIDAD  (The Santisime Trinidad)
SARAJEVO SARAJEVO Canton  (Sarajevo)
SARAWAK State of SARAWAK  (Kuching)
SASSANDRA-MARAHOUE SASSANDRA-MARAHOUE District  (Daloa)
SASTAVCI SASTAVCI Village in Rudo Municipality  (Medurjecje)
SAVANNAS SAVANNAS District  (Korhogo)
SAVE SAVE Subprefecture : Traditional Yoruba State of Sabe  (Save)
SAVI HWEDA Traditional Fon State of SAVI HWEDA  (Whydah)
SCOTT ISLAND SCOTT ISLAND Vicinity  (-)
SERGIPE State of SERGIPE  (Aracaju)
SHAIKH ISA ISA Air Base  (Shaikh Isa)
SHARJAH-FUJEIRA Zones of SHARJAH-FUJEIRA  (Sharjah-Fujairah)
SHEKI-ZAKATALA SHEKI-ZAKATALA Economic Region  (Sheki)
SHENZHEN Special Economic Zone of SHENZHEN Sub-Provincial City  (Shenzhen)
SHIZHU SHIZHU Tukia Autonomous County  (Nanbin Town)
SIKENSI Traditional Abidji Chiefdom of SIKENSI  (Sikensi)
SOUTH CAMEROON SOUTH Region  (Ebolowa)
SOUTH MATO GROSSO State of SOUTH MATO GROSSO  (Campo Grande)
SOUTH ORKNEY ISLANDS SOUTH ORKNEY ISLANDS Group  (Orcadas + Signy)
SOUTH POLE SOUTH POLE Overland  (Amundsen-Scott South Pole Station)
SOUTH RIO GRANDE State of SOUTH RIO GRANDE  (Porto Alegre)
SOUTH SHETLAND ISLANDS SOUTH SHETLAND ISLANDS Group  (Carlini Station + Base President Eduardo Frei Montalva + Bellingshausen Station + Commandant Ferraz Antarctic Base + Machu Picchu Base)
SOUTH-WEST SOUTH-WEST Region  (Gaoua)
SOUTH-WEST CAMEROON SOUTH-WEST Region  (Buea)
SOUTHERN BHUTAN SOUTHERN Zone  (Geylegphug)
STANN CREEK STANN CREEK District  (Dangriga)
SUVOROV MEMORIAL Suvorov Memorial near Teufelsbrucke in Uri : SUVOROV MONUMENT  (Suvorov Monument)
SUWARROW SUWARROW Island [Unrecognized Romanov Empire : Sovereign State Imperial See]  (Suvarov)
SUZHOU INDUSTRIAL PARK China-Singapore SUZHOU INDUSTRIAL PARK  (Suzhou Industrial Park)
TABU Traditional Kru Kingdom of TABU  (Tabu)
TACANAS Indigenous Council of the Tacana People : CIPTA  (San Buenaventura + Ixiamas)
TAKITUMU High Chiefdom of TAKITUMU  (Takitumu)
TALLA TALLA Chiefdom  (Talla)
TARABUCO Autonomous Municipality of TARABUCO  (Tarabuco)
TARAPACA TARAPACA Region  (Iquique)
TARIJA TARIJA Department  (San Bernardo of the Frontier of Tarija)
TARIJENO CHACO Regional Autonomous Government of TARIJENO CHACO  (Carapari)
TATI Tati Land Board : TATI Tribal Area  (Francistown)
TENKODOGO Mosi State of TENKODOGO  (Tenkodogo)
TEO Teke Kingdom of TEO  (Djambala)
TIGNERE TIGNERE Lamidate  (Tignere)
TIRANA TIRANA County  (Tirana)
TIWI ISLANDS TIWI ISLANDS Shire Council  (Milikapiti)
TOCANTINS State of TOCANTINS  (Palmas)
TOLEDO TOLEDO District  (Punta Gorda)
TRANSCAUCASIA Military Base of the Group of Russian Forces in TRANSCAUCASIA  (Gyumri Base + Erebuni Airport)
TRINIDAD AND MARTIN VAZ ARCHIPELAGO Naval District of TRINIDAD AND MARTIN VAZ ISLANDS part of Vitoria Municipality  (Cove of the Portugueses)
TRINIDAD ISLAND TRINIDAD ISLAND Group  (Trinidad)
TROPIC OF COCHABAMBA Coordination of Indigenous Peoples of the Tropic of Cochabamba : CPITCO  (Chimore)
TSHUAPA TSHUAPA Province  (Boende)
TUMETEVAROVARO RAROTONGA Local Government  (Avarua)
TUZLA TUZLA Canton  (Tuzla)
UEME UEME Department  (Porto Novo)
UIGE UIGE Province  (Uige)
UNA-SANA UNA-SANA Canton  (Bihac)
UNFORTUNATE ISLANDS Chilean Frontier Special Zone of UNFORTUNATE ISLANDS  (Saint Felix)
UPPER ASPIKARA UPPER ASPIKARA Enclave [Armenian Occupation of the Azerbaijani Enclave]  (Upper Askipara)
UPPER BAKOSSI UPPER BAKOSSI Chiefdom  (Bangem)
UPPER KOTTO UPPER KOTTO Prefecture  (Bria)
UPPER MBOMU UPPER MBOMU Prefecture  (Obo)
VALLEY OF THE BANDAMA VALLEY OF THE BANDAMA District  (Bouake)
VALPARAISO VALPARAISO Region  (Valparaiso)
VILEYKA BASE VILEYKA Naval Communication Centre of the Russian Navy  (Vileyka Naval Communication Centre)
VLORA VLORA County  (Vlora)
WAGADUGU Mosi State of WAGADUGU  (Wagadugu)
WALLONIA WALLOON Region  (Namur)
WANDALA WANDALA Sultanate  (Mora)
WE Tikar State of WE  (We)
WEEHNAYEKS AND TAPIETES Organization of Weehnayek and Tapiete Captaincies : ORCAWETA  (Comunity of San Antonio of Villa Montes)
WEST HAJJAR MOUNTAINS WEST HAJJAR MOUNTAINS Region  (Masafi)
WEST HERZEGOVINA WEST HERZEGOVINA Canton  (Shiroki Brig)
WESTERN BHUTAN WESTERN Zone  (Thimphu)
WESTERN COATS LAND Disputed British-Argentinian Zone of WESTERN COATS LAND AND WEDDELL SEA : Brazilian Antarctica Zone of Interest  (Belgrano Two Base + Halley)
WIDEAWAKE BASE Royal Air Force Ascencion Island and United States Air Force WIDEAWAKE Airfield  (Wideawake)
WONYANGOMBA WONYANGOMBA Chiefdom  (Bonangomba)
WY Principality of WY  (Wy)
XILINGOL XILINGOL League  (Xilinhot)
XINBIN XINBIN Manchu Autonomous County  (Xinbin)
XIUSHAN XIUSHAN Tukia and Miao Autonomous County  (Xiushan)
XIUYAN XIUYAN Manchu Autonomous County  (Xiuyan)
YAKONG Tikar State of YAKONG  (Yakong)
YAMOUSSOUKRO YAMOUSSOUKRO Autonomous District  (Yamoussoukro)
YANBIAN YANBIAN Korean Autonomous Prefecture  (Yanji)
YARADULLU YARADULLU Village [Armenian Occupation of the Azerbaijani Village of Yaradullu]  (Yaradullu)
YATENGA Mosi State of YATENGA  (Wahiguya)
YITONG YITONG Manchu Autonomous County  (Yitong)
YOUYANG YOUYANG Tukia and Miao Autonomous County  (Youyang)
ZAIRE ZAIRE Province  (Mbanza Congo)
ZANZAN ZANZAN District  (Bonduku)
ZENITSA-DOBOJ ZENITSA-DOBOJ Canton  (Zenitsa + Doboj South)
ZHUHAI Special Economic Zone of ZHUHAI City-Prefecture  (Xiangzhou)
ZOU ZOU Department  (Abomey)
ethnia.org
   
Notes:


   ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ). For some geopolitical maps.
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires and other books of Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * Statoids printed version, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of administrative subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnological data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * others are added according to the consulted entity.

 




Please feel free to send your own informations or suggestions to .


 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
LAST MODIFICATIONS : 2021-FEB-26.