w.ethnia.org
 

2019-NOV-08

.. or choose a geo zone >>

CANADA  UNITED KINGDOM  Constitutional Monarchy of CANADA Constitutional Monarchy of CANADA
  
(Ottawa) - (London + Westminster) - (Ottawa) (Ottawa)

Province of SASKATCHEWAN

Flag or logo since 1969-09-22
Province of SASKATCHEWAN (en) + Province de la SASKATCHEWAN (fr)
Emblem or Symbol

Queen Elizabeth II
(ruler of UNITED KINGDOM since 1952-02-06)
Population:
Area:
Capital:Regina(Regina)
Official languages:()
Official religions:()

Mainland:


SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)

4 Mainland Divisions:

EAST CENTRAL SASKATCHEWAN EAST CENTRAL SASKATCHEWAN Region  (Yorkton)Local: EAST CENTRAL SASKATCHEWAN Region  (Yorkton)
NORTHERN SASKATCHEWAN NORTHERN SASKATCHEWAN Region  (Lloydminster)Local: NORTHERN SASKATCHEWAN Region  (Lloydminster)
REGINA REGINA Region  (Regina)Local: REGINA Region  (Regina)
SASKATOON SASKATOON Region  (Saskatoon)Local: SASKATOON Region  (Saskatoon)








Other Current States within the 2019's internationaly recognized Country boundaries (listed below in grey, it may contain errors)

CANADA Constitutional Monarchy of CANADA  (Ottawa)


Other Current Entities within the 2019's internationaly recognized Country boundaries (listed below in grey, it may contain errors)

ABEGWEIT MICMACS ABEGWEIT First Nation  (Scotchfort Reserve)
ACADIA MICMACS ACADIA First Nation  (Yarmouth + Gold River)
ACHO DENE KOE ACHO DENE KOE First Nation  (Fort Liard)
AISHIHIK AISHIHIK First Nation  (Haines Junction)
AKAITCHO AKAITCHO Territory Government : Six Dene First Nations  (Fort Resolution)
AKWESASNE MOHAWKS Mohawk Nation of AKWESASNE  (Akwesasne + Cornwall)
ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)
ALEXANDER CREES ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)
ALEXIS NAKOTAS ALEXIS Nakota Sioux First Nation  (Alexis)
ANNAPOLIS VALLEY MICMACS ANNAPOLIS VALLEY First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Cambridge Station)
ATHABASCA CHIPEWYANS ATHABASCA CHIPEWYAN First Nation  (Chipewyan + Fort Chipewyan)
ATHABASCA TRIBAL ATHABASCA Tribal Council  (Fort McMurray)
BATUS British Army Training Unit Suffield : BATUS  (Suffield)
BEAR RIVER MICMACS BEAR RIVER First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Bear River)
BEARSPAW STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of BEARSPAW Nation  (Eden Valley)
BEAVER LAKE CREES BEAVER LAKE Cree Nation  (Beaver Lake)
BEAVERS BEAVER First Nation : Dunneza Tribe  (Boyer)
BEGADE SHOTAGOTINE Tulita Dene Band of BEGADE SHOTAGOTINE First Nation  (Tulita)
BEHDZI AHDA BEHDZI AHDA First Nation  (Colville Lake)
BENOIT MICMACS KTAQAMKUK Micmac Nation : Benoit First Nation  (Saint George''s Bay + Conne River)
BIG RIVER PEOPLE First Nation of NACHO NYAK DUN : First Nation of the Big River People  (Mayo)
BIGSTONE CREES BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)
BUCTOUCHE MICMACS BUCTOUCHE First Nation  (Buctouche)
BUFFALO POINT OJIBWES BUFFALO POINT First Nation  (Buffalo Point)
BURNT CHURCH MICMACS BURNT CHURCH First Nation  (Burnt Church)
CARCROSS-TAGISH Autonomous CARCROSS-TAGISH First Nation  (Carcross)
CHAMPAGNE CHAMPAGNE First Nation  (Champagne Landing)
CHAMPAGNE AND AISHIHIK Autonomous CHAMPAGNE AND AISHIHIK First Nations  (Haines Junction)
CHAPEL ISLAND MICMACS CHAPEL ISLAND First Nation  (Chapel Island)
CHINIKI STONEY NAKODAS Chiefdom of the CHINIKI Band of Stoney Nakoda  (Big Horn + Morley)
CHIPEWYAN PRAIRIE CHIPEWYAN PRAIRIE Dene First Nation  (Janvier)
CHISASIBI CREES Cree Reserved Land of the Cree Nation of CHISASIBI  (Chisasibi)
COLD LAKE COLD LAKE First Nations  (Cold Lake)
CONNE RIVER MICMACS MIAWPUKEK First Nation : Samiajij Miawpukek Indian Reserve  (Conne River)
CROSS LAKE CREES CROSS LAKE First Nation  (Cross Lake)
DEH GAH GOTIE DEH GAH GOTIE Dene Council : Fort Providence First Nation  (Fort Providence)
DEHCHO DEHCHO First Nations  (Fort Simpson)
DELINE DELINE First Nation  (Deline)
DENE THA DENE THA First Nation  (Bushe River)
DENINOO KUE DENINOO KUE First Nation  (Fort Resolution)
DETTAH Yellowknives Dene First Nation DETTAH  (Dettah)
DRIFTPILE CREES DRIFTPILE First Nation : Driftpile Cree Nation  (Drift Pile River)
DUNCAN''S CREES DUNCAN''S First Naiton  (Brownvale)
EEL GROUND MICMACS EEL GROUND Micmac Nation  (Eel Ground)
EEYOU ISTCHEE EEYOU ISTCHEE Territory : Grand Council of The Crees  (Nemaska)
EEYOU ISTCHEE-BAY JAMES EEYOU ISTCHEE-BAY JAMES Regional Government  (Chibougamau + Waskaganish)
EHDIITAT EHDIITAT Gwichin Council  (Aklavik)
ELSIPOGTOG MICMACS ELSIPOGTOG First Nation  (Elsipogtog)
ENOCH CREES ENOCH Cree Nation  (Enoch + Stony Plain)
ERMINESKIN CREES ERMINESKIN Cree Nation  (Ermineskin)
ESKASONI MICMACS Micmac Chiefdom of ESKASONI First Nation  (Eskasoni)
FIRST NATIONS OF CANADA Assembly of FIRST NATIONS OF CANADA : Department of Aboriginal Affairs and Northern Development Canada  (Terrasses de la Chaudiere)
FORT FOLLY MICMACS FORT FOLLY First Nation  (Fort Folly)
FORT MCKAY FORT MCKAY First Nation  (Fort McKay)
FORT MCMURRAY FORT MCMURRAY First Nation  (Fort McMurray)
FORT SIMPSON METIS METIS Nation of Fort Simpson  (Fort Simpson)
FROG LAKE CREES FROG LAKE First Nation  (Frog Lake)
GLOOSCAP MICMACS GLOOSCAP First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Glooscap)
GWICHIN GWICHIN Tribal Council  (Fort McPherson)
GWICHYA GWICHYA Gwichin Band Council  (Tsiigehtchic)
HAIDA ISLANDS Council of HAIDA ISLANDS of Queen Charlotte Areas  (Village of Queen Charlotte)
HEART LAKE HEART LAKE First Nation  (Heart Lake + Lac La Biche)
HORSE LAKE BEAVERS HORSE LAKE First Nation  (Hythe)
INDIAN ISLAND MICMACS INDIAN ISLAND First Nation  (Indian Island)
INUVIK-NIHTAT INUVIK Band Council and Nihtat Gwichin Council  (Inuvik)
JAMESIA Territory of JAMESIA : Localities of James Bay  (Matagami)
JEAN MARIE RIVER JEAN MARIE RIVER First Nation  (Jean Marie River)
KAAGEE TU KAAGEE TU First Nation  (Kakisa)
KACHO GOTINE KASHO GOTINE Community Council : Charter Community of Fort Good Hope  (Fort Good Hope)
KAHNAWAKE MOHAWKS Mohawk Council of KAHNAWAKE : Kahnawake Mohawk Territory  (Kahnawake)
KAINAI NATION Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe : Kainai Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Stand Off)
KAPAWENO KAPAWENO First Nation  (Grouard)
KASKA DENA KASKA DENA Council  ((Lower Post))
KATIVIK KATIVIK Regional Government  (Fort Chimo)
KATLODEECHE KATLODEECHE First Nation  (Hay River)
KEE TAS KEE NOW KEE TAS KEE NOW Tribal Council. Administration  (Atikameg)
KEHEWIN CREES KEHEWIN Cree Nation  (Kehewin)
KINGSCLEAR MALISEETS KINGSCLEAR Fist Nation  (Kingsclear)
KITIGAN ZIBI ALGONQUINS KITIGAN ZIBI Algonquin First Nation  (Kitigan Zibi)
KLUANE KLUANE First Nation  (Burwash Landing)
KLUANE LAKE Autonomous KLUANE First Nation : Kluane Lake People  (Burwash Landing)
KWANLIN DUN Autonomous KWANLIN DUN First Nation  (Whitehorse)
LABRADOR Region of LABRADOR  (Happy Valley-Goose Bay)
LENNOX ISLAND MICMACS LENNOX ISLAND First Nation  (Lennox Island Reserve)
LESSER SLAVE LAKE LESSER SLAVE LAKE Indian Regional Council  (Slave Lake)
LIARD RIVER LIARD RIVER First Nation  (Watson Lake)
LIIDLI KUE LIIDLI KUE First Nation  (Fort Simpson)
LITTLE RED RIVER CREES LITTLE RED RIVER Cree Nation  (John D''Or Prairie)
LITTLE SALMON-CARMACKS LITTLE SALMON-CARMACKS First Nation  (Carmacks)
LOON RIVER CREES LOON RIVER First Nation  (Red Earth Creek)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)
LUBICON LAKE CREES Territory of the LUBICON LAKE Indian Nation  (Lubicon Lake + Little Buffalo Indian Settlement)
LUTSELKE LUTSELKE Dene First Nation  (Lutselke)
MACHIAS SEAL ISLAND Disputed Zone of MACHIAS SEAL ISLAND  (Machias Seal Island)
MADAWASKA MALISEETS MADAWASKA MALISEET First Nation  (Saint Basile)
MAINLAND MICMACS Confederacy of MAINLAND MICMACS  (Truro)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)
MEMBERTOU MICMACS MEMBERTOU First Nation Community  (Membertou)
METEPENAGIAG MICMACS METEPENAGIAG Micmac Nation  (Red Bank)
MICHEL MICHEL First Nation  (Spruce Grove)
MICMACS MIKMAQ National Council  (Bras D''Or Lake on Chapel Island)
MIKISEW CREES MIKISEW Cree First Nation  (Peace Point)
MILLBROOK MICMACS Chiefdom of MILLBROOK First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Millbrook)
MINISTIKWAN CREES MINISTIKWAN LAKE Cree First Nation part of Meadow Lake Tribal Council : Ministikwan First Nation  (Island Lake)
MONTANA BLACKFEET MONTANA First Nation  (Montana Indian Reservation)
MONTANA INDIANS MONTANA First Nations  (Montana Indian Reservation + Maskwacis)
MUSHUAU INNUS MUSHUAU INNU First Nation  (Natuashish)
NAHANNI BUTTE NAHANNI BUTTE Dene Band  (Nahanni Butte)
NDILO Yellowknives Dene First Nation NDILO  (Ndilo)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND Region of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)
NEWFOUNDLAND AND LABRADOR Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR  (Saint John''s)
NISHGA Autonomous Nation of NISHGA People of the Land and Hereditary Chiefs Society  (Gitlakdamix-New Aiyansh)
NORTH OF QUEBEC Administrative Region of NORTH OF QUEBEC  (Chibougamau)
NORTH PEACE NORTH PEACE Tribal Council  (High Level)
NORTHERN TUTCHONES NORTHERN TUTCHONE Tribal Council  (Pelly Crossing)
NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Yellowknife)
NORWAY HOUSE CREES NORWAY HOUSE Cree Nation  (Norway House)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)
NUNATSIAVUT Autonomous Inuit Territory of NUNATSIAVUT  (Nain + Hopedale)
NUNATUKAVUT Territory of NUNATUKAVUT  (Happy Valley)
NUNAVUT NUNAVUT Territory  (Iqaluit-Frobisher Bay)
NUNEZ ROCKS Disputed Territory of NUNEZ ROCKS in Dixon Entrance  (-)
NUXALK NATION NUXALK Nation part of British Columbian Indians  (Bella Coola)
O''CHIESE SAULTEAUX O''CHIESE First Nation  (O''Chiese + Rocky Mountain House)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)
OROMOCTO MALISEETS OROMOCTO First Nation  (Oromocto)
OUJE-BOUGOUMOU Amerindian Establishment of OUJE-BOUGOUMOU  (Ouje-Bougoumou)
PABINEAU MICMACS PABINEAU First Nation  (Pabineau)
PAUL PAUL First Nation  (Wabamun)
PEERLESS TROUT CREES PEERLESS TROUT First Nation  (Peerless Trout + Slave Lake)
PEGUIS PEGUIS First Nation  (Peguis)
PEHDZEH KI PEHDZEH KI First Nation  (Wrigley)
PEIGAN BLACKFEET PEIGAN Nation : Piikani Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Brocket)
PICTOU LANDING MICMACS PICTOU LANDING First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Trenton)
POMQUET MICMACS POMQUET First Nation : Afton First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Pomquet and Afton)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)
QALIPU MICMACS QALIPU Micmac First Nation Band  (Corner Brook)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)
ROSS RIVER DENAS ROSS RIVER Dena Council  (Ross River)
SADDLE LAKE CREES SADDLE LAKE Cree Nation  (Saddle Lake)
SAHTU DENE SAHTU DENE Council  (Fort Good Hope)
SAINT MARY''S MALISEETS SAINT MARY''S First Nation  (Saint Mary''s)
SALT RIVER SALT RIVER First Nation  (Salt River)
SAMBAA KE SAMBAA KE Dene Band : Trout Lake Dene Band  (Trout Lake)
SAMPSON CREES SAMSON Cree Nation : Sampson First Nation  (Maskwacis)
SARCEES TSUUTINA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Tsuu T''ina)
SAWRIDGE SAWRIDGE First Nation  (Sawridge + Slave Lake)
SELKIRK Autonomous SELKIRK First Nation  (Pelly Crossing)
SHESHATSHIU INNUS SHESHATSHIU Innu First Nation  (Sheshatshiu)
SHUBENACADIE MICMACS SHUBENACADIE First Nation : Shubenacadie Band  (Indian Brook)
SIKSIKA NATION SIKSIKA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Siksika)
SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER Chiefdom of the SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER First Nation Territory  (Oshweken)
SMITH''S LANDING SMITH''S LANDING First Nation  (Fort Smith)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Morley)
STURGEON LAKE CREES STURGEON LAKE First Nation  (Sturgeon Lake + Shellbrook)
SUCKER CREEK CREES SUCKER CREEK Cree First Nation  (Sucker Creek + Enilda)
SUNCHILD CREES SUNCHILD First Nation  (Sunchild + Rocky Mountain House)
SWAN RIVER SWAN RIVER First Nation  (Kinuso)
TAAN KWACHAN TA''AN KWACH''AN Council  (Lake Laberge)
TALLCREE ANISHINABES TALLCREE First Nation : Tallcree Tribal Governement  (Fort Vermillion)
TEETLIT TEETLIT Gwichin Council  (Fort McPherson)
TESLIN TLINGITS Autonomous TESLIN TLINGIT Council : Teslin Land  (Teslin)
TLICHO Autonomous TLICHO Government  (Behchoko)
TOBIQUE MALISEETS TOBIQUE Maliseet Nation  (Tobique)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Management Corporation  (Siksika)
TRIBAL CHIEFS TRIBAL CHIEFS Venture Incorporated : Tribal Chiefs Association  (Saint Paul)
TRONDEK HWECHIN TRONDEK HWECHIN First Nation : Han Nation  (Dawson City)
VUNTUT GWICHINS VUNTUT GWITCHIN First Nation : People of The Lakes  (Old Crow)
WAGMATCOOK MICMACS WAGMATCOOK First Nation  (Wagmatcook)
WAYCOBAH MICMACS WAYCOBAH First Nation  (Whycocomagh)
WEMINDJI CREES Cree Nation of WEMINDJI in Quebec  (Wemindji)
WESLEY STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of WESLEY First Nation  (Stoney + Morley)
WEST POINT WEST POINT First Nation  (Spruce Point)
WESTERN CREES WESTERN CREE Tribal Council  (Valleyview)
WHAPMAGOOSTUI CREES Cree Reserved Land of WHAPMAGOOSTUI Cree Nation  (Whapmagoostui)
WHITE RIVER WHITE RIVER First Nation  (Beaver Creek)
WHITEFISH GOODFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH GOODFISH LAKE First Nation  (Goodfish)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH LAKE First Nation  (Utikuma Lake)
WOODLAND CREES WOODLAND CREE First Nation  (Cadotte Lake)
WOODSTOCK MALISEETS WOODSTOCK First Nation  (Woodstock)
YELLOWHEAD YELLOWHEAD Tribal Council  (Enoch)
YELLOWKNIVES YELLOWKNIVES Dene First Nation  (Yellowknife)
YUKON YUKON Territory  (Whitehorse)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   w.ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ).
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires, by Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * Les langues du monde, by Meillet & Cohen, ed. Revue des Études Anciennes (FR). For languages of the world.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of administrative subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnological data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * and others that are added according to the consulted entity.

 Codes of drawings' authors

Abbott Stephen, SAB (US). Baert Roger, RBA (BE). Berry Bruce, BBE (ZA). Bezh Sergiy, SBE (UA). Darras Philippe-Pierre, PPD (FR). De Vries Hubert, HDV (NL). Dignan James, JDI (NZ). Dixon Jonathan, JDX (AU). Dubois Gaël, GDU (FR). Fischer Jan-Patrick, JPF (DE). Flicher André, AFL (FR). Gross Pascal, PGR (FR). Harden Zachary, ZHA (US). Hardy Alan, AHA (US). Heimer Zeljlko, ZHE (HR). Horváth Zoltán, ZHO (HU). Jovanovic Milan, MJO (RS). Kariyasu Nozomi, NKA (JP). Kelly Ralph, RKE (AU). Kretowicz Chrystian, CKR (PL). Lê Thanh-Tâm, TTL (FR). Loeser Pete, PLO (US). Maddish Christopher, CMA (US). Martins-Tuválkin António, AMT (PT). Ollé Casals Jaume, JOC (ES). Paddeu Paolo, PPA (IT). Patke Jens, JPA (AT). Poposki Vanja, VPO (MK). Saber Jason, JSA (UK). Sache Ivan, ISA (FR). Šipek Tomislav, TSI (HR). Thomas Dean, DTH (NZ). Tibbetts Philip, PTI (UK). Touzeau Olivier, OTO (FR). Vagnat Pascal, PVA (FR). Van den Muijzenberg Peter Hans, PHM (NL). Znamierowski Alfred, AZN (PL). Others I may have forgotten. And myself, JMM (FR).





Any suggestion or correction is welcome and can be sent to .


  Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2019-NOV-12.