Cocos Keeling Islands Timeline - ethnia.org -
ethnia.org   
 

2024-MAY-05


Polity Timeline

COCOS KEELING ISLANDS



































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS ISLANDS

1903-07-15:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS ISLANDS

1925-01-02:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS ISLANDS

1942-02-15:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom]  (Home Island)   -   COCOS ISLANDS

1946-04-01:

Administration of COCOS ISLANDS  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS ISLANDS

1955-11-23:

Territory of COCOS KEELING ISLANDS  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS KEELING ISLANDS

2004-04-06:

Territory of COCOS KEELING ISLANDS  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS KEELING ISLANDS



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS ISLANDS

1910-01-01:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS ISLANDS

1955-11-23:

Territory of COCOS KEELING ISLANDS  (Bantam Village on West Island)   -   COCOS KEELING ISLANDS




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

UNITED KINGDOM

1955-11-23:

AUSTRALIA +

UNITED KINGDOM +





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  Bantam Village on West Island

1942-02-15:

  Home Island

1946-04-01:

  Bantam Village on West Island





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  COCOS ISLANDS

1955-11-23:

  COCOS KEELING ISLANDS





































Status changes:


1900-01-01:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]

1942-02-15:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom]

1944-08-15:

Military Administration of COCOS ISLANDS

1946-04-01:

Administration of COCOS ISLANDS

1947-01-01:

Fiefdom of COCOS ISLANDS Governorate

1955-11-23:

Territory of COCOS KEELING ISLANDS

1978-09-01:

Australian Territory of COCOS KEELING ISLANDS

1979-07-25:

Territory of COCOS KEELING ISLANDS





































Ruler changes:

1900-01-01:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]  (Bantam Village on West Island)   -    George Clunies-Ross
         (George Clunies-Ross)

1910-07-07:

COCOS ISLANDS Governorate [British Fiefdom administered from Singapore]  (Bantam Village on West Island)   -    John Sidney Clunies-Ross
         (John Sidney Clunies-Ross)

1944-08-15:

Military Administration of COCOS ISLANDS  (Home Island)   -   
         ()

1947-01-01:

Fiefdom of COCOS ISLANDS Governorate  (Bantam Village on West Island)   -    John Cecil Clunies-Ross
         (John Cecil Clunies-Ross)

1978-09-01:

Australian Territory of COCOS KEELING ISLANDS  (Bantam Village on West Island)   -   
         ()





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache  ethnia.org Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
UPDATED ON: ~ 2024-MAY-05 ~ .