ethnia.org
 

2020-NOV-21

Zones:

Polity Timeline


CUBA




































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

American Governorate of CUBA  (Havana)   -   CUBA

1902-05-20:

Republic of CUBA [American Protectorate]  (Havana)   -   CUBA



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

American Governorate of CUBA  (Havana)   -   CUBA

1902-05-20:

Republic of CUBA [American Protectorate]  (Havana)   -   CUBA

1906-04-21:

Republic of CUBA [American Protectorate]  (Havana)   -   CUBA




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

AMERICA

1902-05-20:

CUBA +

AMERICA +

1934-05-30:

CUBA





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  La Habana

1959-01-01:

  La Habana + Santiago de Cuba

1959-01-08:

  La Habana





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  CUBA





































Status changes:


1900-01-01:

American Governorate of CUBA

1902-05-20:

Republic of CUBA [American Protectorate]

1906-09-29:

Provisional Governorate of CUBA [American Protectorate and Occupation]

1909-01-28:

Republic of CUBA [American Protectorate]

1912-06-05:

Republic of CUBA [American Protectorate and Occupation]

1912-08-06:

Republic of CUBA [American Protectorate]

1917-11-01:

Republic of CUBA [American Protectorate and Occupation]

1933-09-05:

Republic of CUBA [Pentarchy of the Executive Commission of the Provisional Government of Cuba] [American Protectorate and Occupation]

1933-09-10:

Republic of CUBA [American Protectorate and Occupation]

1934-05-30:

Republic of CUBA





































Ruler changes:

1902-05-20:

Republic of CUBA [American Protectorate]  (Havana)   -    President Tomas Estrada Palma
         (Presidente Tomás Estrada Palma)

1906-09-29:

Provisional Governorate of CUBA [American Protectorate and Occupation]  (Havana)   -    William Howard Taft
         (William Howard Taft)

1906-10-13:

Provisional Governorate of CUBA [American Protectorate and Occupation]  (Havana)   -    Charles Edward Magoon
         (Charles Edward Magoon)

1909-01-28:

Republic of CUBA [American Protectorate]  (Havana)   -    President Jose Miguel Gomez
         (Presidente José Miguel Gómez y Gómez)

1913-05-20:

Republic of CUBA [American Protectorate]  (Havana)   -    President Mario Garcia Menocal
         (Presidente Aurelio Mario Gabriel Francisco García Menocal y Deop)

1921-05-20:

Republic of CUBA [American Protectorate and Occupation]  (Havana)   -    President Alfredo Zayas
         (Presidente Alfredo Zayas y Alfonso)

1925-05-20:

Republic of CUBA [American Protectorate and Occupation]  (Havana)   -    President Gerardo Machado
         (Presidente Gerardo Machado y Morales)

1933-08-12:

Republic of CUBA [American Protectorate and Occupation]  (Havana)   -    President Alberto Herrera y Franchi
         (Presidente Alberto Herrera y Franchi)

1933-08-13:

Republic of CUBA [American Protectorate and Occupation]  (Havana)   -    President Carlos Manuel de Cespedes y Quesada
         (Presidente Carlos Manuel de Céspedes y Quesada)

1933-09-05:

Republic of CUBA [Pentarchy of the Executive Commission of the Provisional Government of Cuba] [American Protectorate and Occupation]  (Havana)   -    Colonel Fulgencio Batista
         (Coronel Rubén Fulgencio Batista y Zaldívar)

1940-10-10:

Republic of CUBA  (Havana)   -    President Fulgencio Batista
         (Presidente Rubén Fulgencio Batista y Zaldívar)

1944-10-10:

Republic of CUBA  (Havana)   -    President Ramon Grau San Martin
         (Presidente Ramón Grau San Martín)

1948-10-10:

Republic of CUBA  (Havana)   -    President Carlos Prio Socarras
         (Presidente Carlos Prío Socarrás)

1952-03-10:

Republic of CUBA  (Havana)   -    Fulgencio Batista
         (Rubén Fulgencio Batista y Zaldívar)

1955-02-24:

Republic of CUBA  (Havana)   -    President Fulgencio Batista
         (Presidente Rubén Fulgencio Batista y Zaldívar)

1959-01-01:

Republic of CUBA  (Havana + Santiago of Cuba)   -    Anselmo Alliegro y Mila
         (Anselmo Alliegro y Milá)

1959-01-02:

Republic of CUBA  (Havana + Santiago of Cuba)   -    Carlos Manuel Piedra
         (Carlos Modesto Piedra y Piedra)

1959-01-03:

Republic of CUBA  (Havana + Santiago of Cuba)   -    President Manuel Urrutia Lleo
         (Presidente Manuel Urrutia Lleó)

1959-07-18:

Republic of CUBA  (Havana)   -    President Osvaldo Dorticos Torrado
         (Presidente Osvaldo Dorticós Torrado)

1961-07-01:

Republic of CUBA  (Havana)   -    Supreme Leader Fidel Castro
         (Líder Máximo Fidel Alejandro Castro Ruz)

2011-04-19:

Republic of CUBA  (Havana)   -    Raul Castro
         (Raúl Modesto Castro Ruz)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache   Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
LAST MODIFICATIONS : 2020-NOV-21.