ethnia.org
 

2020-NOV-21

Zones:

Polity Timeline


DOMINICAN




































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -   DOMINICAN



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -   DOMINICAN

1913-02-06:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -   DOMINICAN

1916-11-29:

United States Protectorate of the Occupied Governorate of SANTO DOMINGO  (Santo Domingo)   -   SANTO DOMINGO




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

DOMINICAN

1903-03-30:

DOMINICAN +

AMERICA +

1941-04-03:

DOMINICAN

1965-04-28:

DOMINICAN +

AMERICAN STATES +

AMERICA +

1965-05-14:

DOMINICAN +

AMERICAN STATES +

UNITED NATIONS +

AMERICA +

1966-09-22:

DOMINICAN +

UNITED NATIONS +

AMERICA +

1966-10-31:

DOMINICAN





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  Santo Domingo

1930-08-16:

  Santo Domingo-Ciudad Trujillo

1936-01-01:

  Ciudad Trujillo

1961-05-30:

  Santo Domingo de Guzmán





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  DOMINICANA

1916-11-29:

  SANTO DOMINGO

1922-10-21:

  DOMINICANA





































Status changes:


1900-01-01:

DOMINICAN Republic

1902-04-26:

Provisional Government of the DOMINICAN Republic

1903-03-30:

Provisional Government of the DOMINICAN Republic : United States Occupied Dominican Republic

1903-08-01:

United States Occupied DOMINICAN Republic

1903-10-24:

Provisional Government of the DOMINICAN Republic : United States Occupied Dominican Republic

1904-04-19:

United States Occupied DOMINICAN Republic

1905-03-28:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic

1916-11-29:

United States Protectorate of the Occupied Governorate of SANTO DOMINGO

1922-09-01:

United States Protectorate of Santo Domingo : High Commission of SANTO DOMINGO

1924-07-12:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic

1941-04-03:

DOMINICAN Republic

1962-01-16:

Civic-Military Council of the DOMINICAN Republic

1962-01-18:

DOMINICAN Republic

1963-09-25:

Provisional Junta of the DOMINICAN Republic

1963-09-26:

DOMINICAN Republic

1965-04-25:

Revolutionary Committee of the DOMINICAN Republic

1965-04-26:

DOMINICAN Republic

1965-04-28:

DOMINICAN Republic under United States and Organization of American States intervention

1965-05-01:

United States Commandment of the Military Junta of the DOMINICAN Republic

1965-05-07:

United States Commandment of the DOMINICAN Republic

1965-05-14:

DOMINICAN Republic [United States Commandment of the Mission of the Representative of the Secretary-General in the Dominican Republic-DOMREP]

1965-05-28:

DOMINICAN Republic [Inter-American Peace Force of the Dominican Republic-DOMREP]

1966-09-22:

DOMINICAN Republic [Mission of the Representative of the Secretary-General in the Dominican Republic-DOMREP]

1966-10-31:

DOMINICAN Republic





































Ruler changes:

1900-01-01:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Juan Isidro Jimenes
         (Presidente Juan Isidro Jimenes Pereyra)

1902-05-02:

Provisional Government of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Horacio Vasquez
         (Presidente Felipe Horacio Vásquez Lajara)

1903-04-23:

Provisional Government of the DOMINICAN Republic : United States Occupied Dominican Republic  (Santo Domingo)   -    President Alejandro Woss y Gil
         (Presidente Alejandro Woss y Gil)

1903-11-24:

Provisional Government of the DOMINICAN Republic : United States Occupied Dominican Republic  (Santo Domingo)   -    President Carlos Morales Languasco
         (Presidente Carlos Felipe Morales Languasco)

1905-12-25:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    Council of Secretaries of State
         (Consejo de Secretarios de Estado)

1905-12-29:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Ramon Caceres
         (Presidente Ramón Arturo Cáceres Vásquez)

1911-11-19:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    Council of Secretaries of State
         (Consejo de Secretarios de Estado)

1911-12-05:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Eladio Victoria
         (Presidente Eladio Abdom Victoria Victoria)

1912-12-01:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    Monsignor Adolfo Alejandro Nouel
         (Monseñor Adolfo Alejandro Nouel y Bobadilla)

1913-04-14:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    Jose Bordas Valdez
         (José Bordas Valdez)

1914-08-28:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Ramon Baez Machado
         (Presidente Ramón Báez Machado)

1914-12-05:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Juan Isidro Jimenes
         (Presidente Juan Isidro Jimenes Pereyra)

1916-05-07:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    Council of Secretaries of State
         (Consejo de Secretarios de Estado)

1916-07-31:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Francisco Hilario Henriquez y Carvajal
         (Presidente Francisco Hilario Henríquez y Carvajal)

1916-11-29:

United States Protectorate of the Occupied Governorate of SANTO DOMINGO  (Santo Domingo)   -    US
         (US)

1922-10-21:

United States Protectorate of Santo Domingo : High Commission of SANTO DOMINGO  (Santo Domingo)   -    President Juan Bautista Vicini Burgos
         (Presidente Juan Bautista Vicini Burgos)

1924-07-12:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    President Horacio Vasquez
         (Presidente Felipe Horacio Vásquez Lajara)

1930-03-03:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo)   -    Rafael Estrella Urena
         (Juan Rafael Estrella Ureña)

1930-08-16:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo-Ciudad Trujillo)   -    President Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo
         (Presidente Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo y Molina)

1938-08-16:

United States Protectorate of the DOMINICAN Republic  (Ciudad Trujillo)   -    Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo
         (Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo y Molina)

1942-05-18:

DOMINICAN Republic  (Ciudad Trujillo)   -    President Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo
         (Presidente Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo y Molina)

1952-08-16:

DOMINICAN Republic  (Ciudad Trujillo)   -    Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo
         (Generalissimo Rafael Leonidas Trujillo y Molina)

1961-05-30:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Joaquin Balaguer
         (Presidente Joaquín Antonio Balaguer Ricardo)

1962-01-16:

Civic-Military Council of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Civic-Military Council
         (Consejo Civico-Militar)

1962-01-17:

Civic-Military Council of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Huberto Bogaert
         (Huberto Carlos Conrado Godofred Bogaert Román)

1962-01-18:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Rafael Bonnelly
         (Presidente Rafael Filiberto Bonnelly Fondeur)

1963-02-27:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Juan Bosch
         (Presidente Juan Emilio Bosch y Gaviño)

1963-09-25:

Provisional Junta of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Victor Elby Vinas Roman
         (Víctor Elby Viñas Román)

1963-09-26:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Emilio de los Santos
         (Emilio de los Santos y Salcié)

1963-12-23:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Triumvirate
         (Triumvirato)

1963-12-29:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Donald Joseph Reid Cabral
         (Donald Joseph Reid Cabral)

1965-04-25:

Revolutionary Committee of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Revolutionary Committee
         (Comité Revolucionario)

1965-04-26:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Jose Rafael Molina Urena
         (José Rafael Molina Ureña)

1965-04-28:

DOMINICAN Republic under United States and Organization of American States intervention  (Santo Domingo de Guzman)   -    US
         (US)

1965-05-01:

United States Commandment of the Military Junta of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    Pedro Bartolome Benoit
         (Pedro Bartolomé Benoit Vanderhorst)

1965-05-07:

United States Commandment of the DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Antonio Imbert Barrera
         (Presidente Antonio Cosme Imbert Barrera)

1965-08-30:

DOMINICAN Republic [Inter-American Peace Force of the Dominican Republic-DOMREP]  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Francisco Alberto Caamano
         (Presidente Francisco Alberto Caamaño Deñó)

1965-09-03:

DOMINICAN Republic [Inter-American Peace Force of the Dominican Republic-DOMREP]  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Hector Garcia-Godoy Caceres
         (Presidente Héctor Federico García-Godoy Cáceres)

1966-07-01:

DOMINICAN Republic [Inter-American Peace Force of the Dominican Republic-DOMREP]  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Joaquin Balaguer
         (Presidente Joaquín Antonio Balaguer Ricardo)

1978-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Antonio Guzman Fernandez
         (Presidente Silvestre Antonio Guzmán Fernández)

1982-07-04:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Jacobo Majluta
         (Presidente Jacobo Majluta Azar)

1982-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Salvador Jorge Blanco
         (Presidente José Salvador Omar Jorge Blanco)

1986-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Joaquin Balaguer
         (Presidente Joaquín Antonio Balaguer Ricardo)

1996-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Leonel Fernandez Reyna
         (Presidente Leonel Antonio Fernández Reyna)

2000-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Hipolito Mejia
         (Presidente Rafael Hipólito Mejía Domínqez)

2004-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Leonel Fernandez Reyna
         (Presidente Leonel Antonio Fernández Reyna)

2012-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Danilo Medina
         (Presidente Danilo Medina Sánchez)

2020-08-16:

DOMINICAN Republic  (Santo Domingo de Guzman)   -    President Luis Abinader
         (Presidente Luis Rodolfo Abinader Corona)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache   Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
LAST MODIFICATIONS : 2020-NOV-21.