ethnia.org
 

2020-NOV-21

Zones:

Polity Timeline


ECUADOR




































































Flag or logo changes:

1900-01-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -   ECUADOR

1900-12-05:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -   ECUADOR



































Emblem or Symbol changes:

1900-01-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -   ECUADOR

1900-10-31:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -   ECUADOR




































Sovereignty changes:

1900-01-01:

ECUADOR





































Capital Local Name changes:


1900-01-01:

  San Francisco de Quito

2019-10-07:

   Santiago de Guayaquil + San Francisco de Quito

2019-12-07:

  San Francisco de Quito





































Local Name of Country changes:


1900-01-01:

  ECUADOR





































Status changes:


1900-01-01:

Republic of ECUADOR

1925-07-09:

Supreme Military Junta of the Republic of ECUADOR

1925-07-10:

Provisional Government Junta of the Republic of ECUADOR

1926-04-01:

Republic of ECUADOR

1935-09-26:

Military Junta of the Republic of ECUADOR

1935-09-27:

Republic of ECUADOR

1944-05-29:

ECUADORIAN Democratic Republic

1944-05-31:

Republic of ECUADOR

1963-07-11:

Military Junta of the Republic of ECUADOR

1966-03-29:

Republic of ECUADOR

2000-01-21:

Junta of National Salvation of the Republic of ECUADOR

2000-01-22:

Republic of ECUADOR





































Ruler changes:

1900-01-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Eloy Alfaro
         (Presidente José Eloy Alfaro Delgado)

1901-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Leonidas Plaza Gutierrez
         (Presidente Leonidas Plaza Gutiérrez)

1905-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Lizardo Garcia
         (Presidente Lizardo García Sorroza)

1906-01-16:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Eloy Alfaro
         (Presidente José Eloy Alfaro Delgado)

1911-08-12:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Carlos Freile Zaldumbide
         (Carlos Freile Zaldumbide)

1911-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Emilio Estrada
         (Presidente Emilio Estrada y Carmona)

1911-12-22:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Carlos Freile Zaldumbide
         (Carlos Freile Zaldumbide)

1912-03-06:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Francisco Andrade Marin
         (Presidente Francisco Higinio Andrade Marín y Rivadeneira)

1912-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Alfredo Baquerizo Moreno
         (Alfredo Baquerizo Moreno)

1912-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Leonidas Plaza Gutierrez
         (Presidente Leonidas Plaza Gutiérrez)

1916-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Alfredo Baquerizo Moreno
         (Presidente President Alfredo Baquerizo Moreno)

1920-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jose Luis Tamayo Teran
         (Presidente José Luis Tamayo Terán)

1924-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Gonzalo Cordova
         (Presidente Gonzalo Segundo Córdova y Rivera)

1925-07-09:

Supreme Military Junta of the Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Luis Telmo Paz y Mino Estrella
         (Luis Telmo Paz y Miño Estrella)

1925-07-10:

Provisional Government Junta of the Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Provisional Government Junta
         (Junta Provisional de Gobierno)

1926-01-10:

Provisional Government Junta of the Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Humberto Albornoz
         (Humberto Albornoz Sánchez)

1926-03-10:

Provisional Government Junta of the Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Julio Enrique Moreno
         (Julio Enrique Moreno Peñaherrera)

1926-04-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Isidro Ayora
         (Presidente Isidro Ayora Cueva)

1931-08-24:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Luis Larrea Alba
         (Luis Alberto Larrea Alba)

1931-10-15:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Alfredo Baquerizo Moreno
         (Alfredo Baquerizo Moreno)

1932-08-27:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Carlos Freile Larrea
         (Carlos Eduardo Freile Larrea)

1932-09-02:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Alberto Guerrero Martinez
         (Alberto Guerrero Martínez)

1932-12-05:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Juan de Dios Martinez
         (Presidente Juan de Dios Martínez Mera)

1933-10-20:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Abelardo Montalvo Alvear
         (Abelardo Montalvo Alvear)

1934-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jose Maria Velasco Ibarra
         (Presidente José María Velasco Ibarra)

1935-08-21:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Antonio Pons Campuzano
         (Antonio Pons Campuzano)

1935-09-26:

Military Junta of the Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Benigno Andrade Flores
         (Benigno Andrade Flores)

1935-09-27:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Federico Paez Chiriboga
         (Federico Páez Chiriboga)

1937-10-23:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Alberto Enriquez Gallo
         (Gil Alberto Enríquez Gallo)

1938-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Manuel Maria Borrero
         (Manuel María José del Espíritu Santo Borrero González)

1938-12-02:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Aurelio Mosquera Narvaez
         (Presidente Aurelio Mosquera Narváez)

1939-11-17:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Carlos Arroyo del Rio
         (Carlos Alberto Arroyo del Río)

1939-12-11:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Andres Cordova
         (Presidente Andrés Fernández de Córdova Nieto)

1940-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Julio Enrique Moreno
         (Julio Enrique Moreno Peñaherrera)

1940-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Carlos Arroyo del Rio
         (Presidente Carlos Alberto Arroyo del Río)

1944-05-29:

ECUADORIAN Democratic Republic  (San Francisco of Quito)   -    Julio Teodoro Salem Gallegos
         (Julio Teodoro Salem Gallegos)

1944-05-31:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jose Maria Velasco Ibarra
         (Presidente José María Velasco Ibarra)

1947-08-24:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Carlos Mancheno
         (Carlos Mancheno Cajas)

1947-09-02:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Mariano Suarez Veintimilla
         (Presidente Mariano Suárez Veintimilla)

1947-09-16:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Carlos Julio Arosemena Tola
         (Presidente Carlos Julio Arosemena Tola)

1948-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Galo Plaza Lasso
         (Presidente Galo Lincoln Plaza Lasso de la Vega)

1952-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jose Maria Velasco Ibarra
         (Presidente José María Velasco Ibarra)

1956-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Camilo Ponce Enriquez
         (Presidente Camilo Ponce Enríquez)

1960-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Francisco Illingworth Icaza
         (Francisco Illingworth Icaza)

1960-09-02:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jose Maria Velasco Ibarra
         (Presidente José María Velasco Ibarra)

1961-11-07:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Carlos Julio Arosemena Monroy
         (Presidente Carlos Julio Arosemena Monroy)

1963-07-11:

Military Junta of the Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Ramon Castro Jijon
         (Ramón Castro Jijón)

1966-03-29:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Telmo Vargas Benalcazar
         (Telmo O Vargas Benalcázar)

1966-03-30:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Clemente Yerovi Indaburu
         (Clemente Yerovi Indaburu)

1966-11-16:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Otto Arosemena Gomez
         (Otto Arosemena Gómez)

1968-09-01:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jose Maria Velasco Ibarra
         (Presidente José María Velasco Ibarra)

1972-02-15:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President General Guillermo Rodriguez Lara
         (Presidente General Guillermo A Rodríguez Lara)

1976-01-11:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Alfredo Poveda
         (Alfredo Ernesto Poveda Burbano)

1979-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jaime Roldos Aguilera
         (Presidente Jaime Roldós Aguilera)

1981-05-24:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Osvaldo Hurtado Larrea
         (Presidente Osvaldo Hurtado Larrea)

1984-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Leon Febres-Cordero Ribadeneyra
         (Presidente León Esteban Febres-Cordero Ribadeneyra)

1988-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Rodrigo Borja Cevallos
         (Presidente Rodrigo Xavier Borja Cevallos)

1992-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Sixto Duran Ballen
         (Presidente Sixto Alfonso Durán Ballén Cordovez)

1996-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Abdala Bucaram Ortiz
         (Presidente Abdalá Jaime Bucaram Ortiz)

1997-02-06:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Fabian Alarcon
         (Fabián Ernesto Alarcón Rivera)

1997-02-09:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Rosalia Arteaga Serrano
         (Lupe Rosalía Arteaga Serrano de Fernández de Córdova)

1997-02-11:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Fabian Alarcon
         (Fabián Ernesto Alarcón Rivera)

1998-08-10:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Jamil Mahuad
         (Presidente Jorge Jamil Mahuad Witt)

2000-01-21:

Junta of National Salvation of the Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    Council of State
         (Consejo del Estado)

2000-01-22:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Gustavo Noboa
         (Presidente Gustavo José Joaquin Noboa Bejarano)

2003-01-15:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Lucio Gutierrez
         (Presidente Lucio Edwin Gutiérrez Borbúa)

2005-04-20:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Alfredo Palacio Gonzalez
         (Presidente Luis Alfredo Palacio González)

2007-01-15:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Rafael Correa Delgado
         (Presidente Rafael Vicente Correa Delgado)

2017-05-24:

Republic of ECUADOR  (San Francisco of Quito)   -    President Lenin Moreno
         (Presidente Lenín Boltaire Moreno Garcés)





































 Drawn with Inkscape  Written with Notepad++  Powered by Apache   Creative Commons License CC-BY Archived since 2003 by Internet Archives
Thank you.
LAST MODIFICATIONS : 2020-NOV-21.