w.ethnia.org
 

2019-OCT-10

.. or choose a geo zone >>

CANADA  UNITED KINGDOM  Constitutional Monarchy of CANADA
  
(Ottawa) - (London + Westminster) - (Ottawa)

YUKON Territory

Flag or logo since 1967-12-01
YUKON Territory (en) + Territoire du YUKON (fr)
Emblem or Symbol

Queen Elizabeth II
(ruler of UNITED KINGDOM since 1952-02-06)
Population:
Area:
Capital:Whitehorse(Whitehorse)
Official languages:()
Official religions:()

Mainland:


YUKON YUKON Territory  (Whitehorse)

1 Mainland Divisions:

YUKON Unorganized Lands of YUKON  (Whitehorse)Local: Unorganized Lands of YUKON  (Whitehorse)




10 Territories in Americas:

CARCROSS-TAGISH Autonomous CARCROSS-TAGISH First Nation  (Carcross)Local: CARCROSS-TAGISH First Nation  (Carcross)
CHAMPAGNE AND AISHIHIK Autonomous CHAMPAGNE AND AISHIHIK First Nations  (Haines Junction)Local: CHAMPAGNE AND AISHIHIK First Nations  (Haines Junction)
KASKA DENA KASKA DENA Council  ((Lower Post))Local: KASKA DENA Council  ((Lower Post))
KLUANE LAKE Autonomous KLUANE First Nation : Kluane Lake People  (Burwash Landing)Local: KLUANE First Nation (en) + LÙ’ÀN Män Ku Dän (tce)  (Burwash Landing)
KWANLIN DUN Autonomous KWANLIN DUN First Nation  (Whitehorse)Local: KWANLIN DÜN First Nation  (Whitehorse)
NORTHERN TUTCHONES NORTHERN TUTCHONE Tribal Council  (Pelly Crossing)Local: NORTHERN TUTCHONE Tribal Council  (Pelly Crossing)
TAAN KWACHAN TA''AN KWACH''AN Council  (Lake Laberge)Local: TA''AN KWÄCH''ÄN Council (en) + TA''AN KWÄCH''ÄN (tce)  (Tàa''an Män)
TESLIN TLINGITS Autonomous TESLIN TLINGIT Council : Teslin Land  (Teslin)Local: TESLIN TLINGIT Council (en) + TESLIN Lingít (tli)  (Teslin)
TRONDEK HWECHIN TRONDEK HWECHIN First Nation : Han Nation  (Dawson City)Local: TR’ONDËK HWËCH’IN First Nation : Hän Nation  (Dawson City)
VUNTUT GWICHINS VUNTUT GWITCHIN First Nation : People of The Lakes  (Old Crow)Local: VUNTUT GWITCHIN First Nation (en) + VUNTUT GWICH''IN (gui)  (Teechik)





Other Current States within the 2019's internationaly recognized Country boundaries (listed below in grey, it may contain errors)

CANADA Constitutional Monarchy of CANADA  (Ottawa)


Other Current Territories within the 2019's internationaly recognized Country boundaries (listed below in grey, it may contain errors)

ABEGWEIT MICMACS ABEGWEIT First Nation  (Scotchfort Reserve)
ACADIA MICMACS ACADIA First Nation  (Yarmouth + Gold River)
ACHO DENE KOE ACHO DENE KOE First Nation  (Fort Liard)
AGENCY AGENCY Chiefdoms Tribal Council  (Spiritwood)
AHTAHKAKOOP CREES AHTAHKAKOOP Cree Nation  (Shell Lake)
AKAITCHO AKAITCHO Territory Government : Six Dene First Nations  (Fort Resolution)
AKWESASNE MOHAWKS Mohawk Nation of AKWESASNE  (Akwesasne + Cornwall)
ALBERTA Province of ALBERTA  (Edmonton)
ALEXANDER CREES ALEXANDER First Nation  (Alexander + Morinville)
ALEXIS NAKOTAS ALEXIS Nakota Sioux First Nation  (Alexis)
ANNAPOLIS VALLEY MICMACS ANNAPOLIS VALLEY First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Cambridge Station)
ATHABASCA CHIPEWYANS ATHABASCA CHIPEWYAN First Nation  (Chipewyan + Fort Chipewyan)
ATHABASCA TRIBAL ATHABASCA Tribal Council  (Fort McMurray)
BATTLEFORDS BATTLEFORDS Agency Tribal Chiefdoms  (Battleford + Saskatoon)
BATUS British Army Training Unit Suffield : BATUS  (Suffield)
BEAR RIVER MICMACS BEAR RIVER First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Bear River)
BEARDY''S AND OKEMASIS CREES BEARDY''S AND OKEMASIS First Nation  (Duck Lake)
BEARSPAW STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of BEARSPAW Nation  (Eden Valley)
BEAVER LAKE CREES BEAVER LAKE Cree Nation  (Beaver Lake)
BEAVERS BEAVER First Nation : Dunneza Tribe  (Boyer)
BEGADE SHOTAGOTINE Tulita Dene Band of BEGADE SHOTAGOTINE First Nation  (Tulita)
BEHDZI AHDA BEHDZI AHDA First Nation  (Colville Lake)
BENOIT MICMACS KTAQAMKUK Micmac Nation : Benoit First Nation  (Saint George''s Bay + Conne River)
BIG ISLAND LAKE CREES BIG ISLAND LAKE Cree Nation  (Pierceland)
BIG RIVER CREES BIG RIVER First Nation  (Debden)
BIGSTONE CREES BIGSTONE Cree Nation  (Wabasca-Desmarais)
BIRCH NARROWS DENES BIRCH NARROWS Dene Nation : Birch Narrows First Nation  (Turnor Lake + Churchill Lake)
BLACK LAKE DENES BLACK LAKE Denesuline First Nation  (Black Lake)
BRITISH COLUMBIA Province of BRITISH COLUMBIA  (City of Victoria)
BUCTOUCHE MICMACS BUCTOUCHE First Nation  (Buctouche)
BUFFALO POINT OJIBWES BUFFALO POINT First Nation  (Buffalo Point)
BUFFALO RIVER DENES BUFFALO RIVER DENE Nation  (Dillon)
BURNT CHURCH MICMACS BURNT CHURCH First Nation  (Burnt Church)
CANOE LAKE CREES CANOE LAKE Cree First Nation  (Canoe Narrows)
CARRY THE KETTLE NAKODAS CARRY THE KETTLE Nakoda Nation  (Sintaluta)
CHACACHAS CHACACHAS First Nation  (Whitewood)
CHAKASTAPAYSIN CREES CHAKASTAPAYSIN First Nation  (Fond A La Corne + Melfort)
CHAPEL ISLAND MICMACS CHAPEL ISLAND First Nation  (Chapel Island)
CHINIKI STONEY NAKODAS Chiefdom of the CHINIKI Band of Stoney Nakoda  (Big Horn + Morley)
CHIPEWYAN PRAIRIE CHIPEWYAN PRAIRIE Dene First Nation  (Janvier)
CHISASIBI CREES Cree Reserved Land of the Cree Nation of CHISASIBI  (Chisasibi)
CLEARWATER RIVER DENES CLEARWATER RIVER DENE Nation  (Clearwater River)
COLD LAKE COLD LAKE First Nations  (Cold Lake)
CONNE RIVER MICMACS MIAWPUKEK First Nation : Samiajij Miawpukek Indian Reserve  (Conne River)
COTE SAULTEAUX COTE First Naiton  (Kamsack)
COWESSESS CREES COWESSESS First Nation  (Cowessess)
CROSS LAKE CREES CROSS LAKE First Nation  (Cross Lake)
CUMBERLAND HOUSE CREES CUMBERLAND HOUSE Cree Nation  (Cumberland House)
DAY STAR CREES DAY STAR First Nation  (Day Star + Punnichy)
DEH GAH GOTIE DEH GAH GOTIE Dene Council : Fort Providence First Nation  (Fort Providence)
DEHCHO DEHCHO First Nations  (Fort Simpson)
DELINE DELINE First Nation  (Deline)
DENE THA DENE THA First Nation  (Bushe River)
DENINOO KUE DENINOO KUE First Nation  (Fort Resolution)
DETTAH Yellowknives Dene First Nation DETTAH  (Dettah)
DRIFTPILE CREES DRIFTPILE First Nation : Driftpile Cree Nation  (Drift Pile River)
DUNCAN''S CREES DUNCAN''S First Naiton  (Brownvale)
EEL GROUND MICMACS EEL GROUND Micmac Nation  (Eel Ground)
EEYOU ISTCHEE EEYOU ISTCHEE Territory : Grand Council of The Crees  (Nemaska)
EEYOU ISTCHEE-BAY JAMES EEYOU ISTCHEE-BAY JAMES Regional Government  (Chibougamau + Waskaganish)
EHDIITAT EHDIITAT Gwichin Council  (Aklavik)
ELSIPOGTOG MICMACS ELSIPOGTOG First Nation  (Elsipogtog)
ENGLISH RIVER DENES ENGLISH RIVER Dene Nation : English River First Nation  (Patuanak)
ENOCH CREES ENOCH Cree Nation  (Enoch + Stony Plain)
ERMINESKIN CREES ERMINESKIN Cree Nation  (Ermineskin)
ESKASONI MICMACS Micmac Chiefdom of ESKASONI First Nation  (Eskasoni)
FILE HILLS QU''APPELLE Nations of Treaty Four : FILE HILLS QU''APPELLE Tribal Council  (Fort Qu''Apelle)
FIRST NATIONS OF CANADA Assembly of FIRST NATIONS OF CANADA : Department of Aboriginal Affairs and Northern Development Canada  (Terrasses de la Chaudiere)
FISHING LAKE SAULTEAUX FISHING LAKE First Nation  (Wadena)
FLYING DUST FLYING DUST First Nation  (Flying Dust)
FOND DU LAC DENES FOND DU LAC Denesuline Nation  (Fond Du Lac)
FORT FOLLY MICMACS FORT FOLLY First Nation  (Fort Folly)
FORT MCKAY FORT MCKAY First Nation  (Fort McKay)
FORT MCMURRAY FORT MCMURRAY First Nation  (Fort McMurray)
FORT SIMPSON METIS METIS Nation of Fort Simpson  (Fort Simpson)
FROG LAKE CREES FROG LAKE First Nation  (Frog Lake)
GEORGE GORDON CREES GEORGE GORDON First Nation  (Gordon + Punnichy)
GLOOSCAP MICMACS GLOOSCAP First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Glooscap)
GWICHIN GWICHIN Tribal Council  (Fort McPherson)
GWICHYA GWICHYA Gwichin Band Council  (Tsiigehtchic)
HAIDA ISLANDS Council of HAIDA ISLANDS of Queen Charlotte Areas  (Village of Queen Charlotte)
HATCHET LAKE DENES HATCHET LAKE Denesuline First Nation  (Wollaston Lake)
HEART LAKE HEART LAKE First Nation  (Heart Lake + Lac La Biche)
HORSE LAKE BEAVERS HORSE LAKE First Nation  (Hythe)
INDIAN ISLAND MICMACS INDIAN ISLAND First Nation  (Indian Island)
INUVIK-NIHTAT INUVIK Band Council and Nihtat Gwichin Council  (Inuvik)
JAMES SMITH CREE NATION JAMES SMITH First Nation : James Smith Cree Nation  (Fond A La Corne + Melfort)
JAMES SMITH CREES JAMES SMITH First Nation  (Fond A La Corne + Melfort)
JAMESIA Territory of JAMESIA : Localities of James Bay  (Matagami)
JEAN MARIE RIVER JEAN MARIE RIVER First Nation  (Jean Marie River)
JUAN DE FUCA STRAIT Canado-American Disputed Area of The Strait of Juan de Fuca : JUAN DE FUCA STRAIT  (-)
KAAGEE TU KAAGEE TU First Nation  (Kakisa)
KACHO GOTINE KASHO GOTINE Community Council : Charter Community of Fort Good Hope  (Fort Good Hope)
KAHKEWISTAHAW CREES KAHKEWISTAHAW First Nation  (Broadview)
KAHNAWAKE MOHAWKS Mohawk Council of KAHNAWAKE : Kahnawake Mohawk Territory  (Kahnawake)
KAINAI NATION Blackfoot Chiefdom of BLOOD Tribe : Kainai Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Stand Off)
KAPAWENO KAPAWENO First Nation  (Grouard)
KATIVIK KATIVIK Regional Government  (Fort Chimo)
KATLODEECHE KATLODEECHE First Nation  (Hay River)
KAWACATOOSE CREES KAWACATOOSE First Nation  (Raymore)
KEE TAS KEE NOW KEE TAS KEE NOW Tribal Council. Administration  (Atikameg)
KEESEEKOOSE SAULTEAUX KEESEEKOOSE First Nation  (Kampsack)
KEHEWIN CREES KEHEWIN Cree Nation  (Kehewin)
KEY SAULTEAUX THE KEY Frist Nation  (Norquay)
KINGSCLEAR MALISEETS KINGSCLEAR Fist Nation  (Kingsclear)
KINISTIN SAULTEAUX KINISTIN Saulteaux Nation  (Kinistin)
KITIGAN ZIBI ALGONQUINS KITIGAN ZIBI Algonquin First Nation  (Kitigan Zibi)
LABRADOR Region of LABRADOR  (Happy Valley-Goose Bay)
LAC LA RONGE CREES Chiefdom of LAC LA RONGE Indian Band  (La Ronge)
LENNOX ISLAND MICMACS LENNOX ISLAND First Nation  (Lennox Island Reserve)
LESSER SLAVE LAKE LESSER SLAVE LAKE Indian Regional Council  (Slave Lake)
LIIDLI KUE LIIDLI KUE First Nation  (Fort Simpson)
LITTLE BLACK BEAR CREES LITTLE BLACK BEAR First Nation  (Goodeve)
LITTLE RED RIVER CREES LITTLE RED RIVER Cree Nation  (John D''Or Prairie)
LOON RIVER CREES LOON RIVER First Nation  (Red Earth Creek)
LOUIS BULL Chippewa Blackfeet Reservation Community of LOUIS BULL First Nation  (Louis Bull)
LUBICON LAKE CREES Territory of the LUBICON LAKE Indian Nation  (Lubicon Lake + Little Buffalo Indian Settlement)
LUTSELKE LUTSELKE Dene First Nation  (Lutselke)
MACHIAS SEAL ISLAND Disputed Zone of MACHIAS SEAL ISLAND  (Machias Seal Island)
MADAWASKA MALISEETS MADAWASKA MALISEET First Nation  (Saint Basile)
MAINLAND MICMACS Confederacy of MAINLAND MICMACS  (Truro)
MAKWA LAKE CREES MAKWA LAKE First Nation : Makwa Sahgaiehcan First Nation  (Makwa Lake)
MANITOBA Province of MANITOBA  (Winnipeg)
MEADOW LAKE MEADOW LAKE Tribal Council : Treaty Ten Nations  (Meadow Lake)
MEMBERTOU MICMACS MEMBERTOU First Nation Community  (Membertou)
METEPENAGIAG MICMACS METEPENAGIAG Micmac Nation  (Red Bank)
MICHEL MICHEL First Nation  (Spruce Grove)
MICMACS MIKMAQ National Council  (Bras D''Or Lake on Chapel Island)
MIKISEW CREES MIKISEW Cree First Nation  (Peace Point)
MILLBROOK MICMACS Chiefdom of MILLBROOK First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Millbrook)
MINISTIKWAN CREES MINISTIKWAN LAKE Cree First Nation part of Meadow Lake Tribal Council : Ministikwan First Nation  (Island Lake)
MISTAWASIS CREES MISTAWASIS First Nation  (Mistawasis + Leask)
MONTANA BLACKFEET MONTANA First Nation  (Montana Indian Reservation)
MONTANA INDIANS MONTANA First Nations  (Montana Indian Reservation + Maskwacis)
MONTREAL LAKE CREES MONTREAL LAKE First Nation  (Montreal Lake)
MOOSOMIN CREES Chiefdom of MOOSOMIN Indian Reserves : Moosomin First Nation  (Cochin + Moosomin)
MUSCOWPETUNG SAULTEAUX MUSCOWPETUNG First Nation : Muscowpetung Saulteaux Nation  (Muscowpetung + Fort Qu''Appelle)
MUSHUAU INNUS MUSHUAU INNU First Nation  (Natuashish)
MUSKEG LAKE CREES MUSKEG LAKE Cree Nation  (Muskeg Lake + Leask)
MUSKODAY MUSKODAY First Nation  (Muskoday)
MUSKOWEKWAN SAULTEAUX MUSKOWEKWAN First Nation  (Lestock)
NAHANNI BUTTE NAHANNI BUTTE Dene Band  (Nahanni Butte)
NDILO Yellowknives Dene First Nation NDILO  (Ndilo)
NEKANEET CREES NEKANEET Cree Nation Indian Reserve : Nekaneet First Nation  (Mapple Creek)
NEW BRUNSWICK Province of NEW BRUNSWICK  (Fredericton)
NEWFOUNDLAND Region of NEWFOUNDLAND  (Saint John''s)
NEWFOUNDLAND AND LABRADOR Province of NEWFOUNDLAND AND LABRADOR  (Saint John''s)
NISHGA Autonomous Nation of NISHGA People of the Land and Hereditary Chiefs Society  (Gitlakdamix-New Aiyansh)
NORTH OF QUEBEC Administrative Region of NORTH OF QUEBEC  (Chibougamau)
NORTH PEACE NORTH PEACE Tribal Council  (High Level)
NORTHWEST PASSAGE Disputed Zone of NORTHWEST PASSAGE  (-)
NORTHWEST TERRITORIES Federal Territory of THE NORTH-WEST TERRITORIES  (Yellowknife)
NORWAY HOUSE CREES NORWAY HOUSE Cree Nation  (Norway House)
NOVA SCOTIA Province of NOVA SCOTIA  (Halifax)
NUNATSIAVUT Autonomous Inuit Territory of NUNATSIAVUT  (Nain + Hopedale)
NUNATUKAVUT Territory of NUNATUKAVUT  (Happy Valley)
NUNAVUT NUNAVUT Territory  (Iqaluit-Frobisher Bay)
NUNEZ ROCKS Disputed Territory of NUNEZ ROCKS in Dixon Entrance  (-)
NUXALK NATION NUXALK Nation part of British Columbian Indians  (Bella Coola)
O''CHIESE SAULTEAUX O''CHIESE First Nation  (O''Chiese + Rocky Mountain House)
OCEAN MAN ASSINIBOINES OCEAN MAN First Nation : Ocean Man Indian Reserve  (Stoughton)
OCHAPOWACE OCHAPOWACE First Nation  (Whitewood)
OCHAPOWACE CREES OCHAPOWACE First Nation  (Whitewood)
OKANESE CREES OKANESE First Nation  (Okanese + Balcarres)
ONE ARROW CREES ONE ARROW First Nation  (One Arrow)
ONION LAKE CREES ONION LAKE First Nation  (Onion Lake)
ONTARIO Province of ONTARIO  (Toronto)
OROMOCTO MALISEETS OROMOCTO First Nation  (Oromocto)
OUJE-BOUGOUMOU Amerindian Establishment of OUJE-BOUGOUMOU  (Ouje-Bougoumou)
PABINEAU MICMACS PABINEAU First Nation  (Pabineau)
PASQUA PASQUA First Nation  (Pasqua)
PAUL PAUL First Nation  (Wabamun)
PEEPEEKISIS CREES PEEPEEQUISIS First Nation : Peepeequisis Cree Nation  (Peepeekisis + Balcarres)
PEERLESS TROUT CREES PEERLESS TROUT First Nation  (Peerless Trout + Slave Lake)
PEGUIS PEGUIS First Nation  (Peguis)
PEHDZEH KI PEHDZEH KI First Nation  (Wrigley)
PEIGAN BLACKFEET PEIGAN Nation : Piikani Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Brocket)
PELICAN LAKE PELICAN LAKE First Nation  (Leoville)
PETER BALLANTYNE CREES PETER BALLANTYNE Cree Nation  (Pelican Narrows)
PETER CHAPMAN CREES PETER CHAPMAN First Nation : Peter Chapman Band  (Fond A La Corne + Melfort)
PHEASANT''S RUMP NAKOTAS PHEASANT''S RUMP Nakota First Nation : Pheasant''s Rump Indian Reserve  (Kisbey)
PIAPOT CREES PIAPOT First Nation  (Zehner)
PICTOU LANDING MICMACS PICTOU LANDING First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Trenton)
POMQUET MICMACS POMQUET First Nation : Afton First Nation part of the Confederacy of Mainland Micmacs  (Pomquet and Afton)
PRINCE ALBERT PRINCE ALBERT Grand Council  (Prince Albert)
PRINCE EDWARD ISLAND Province of PRINCE EDWARD ISLAND  (Charlottetown)
QALIPU MICMACS QALIPU Micmac First Nation Band  (Corner Brook)
QUEBEC Province of QUEBEC  (Quebec City)
RED EARTH CREES RED EARTH Cree Nation  (Red Earth)
RED PHEASANT CREES Chiefdom of RED PHEASANT Cree Nation : Red Pheasant First Nation  (Cando)
SADDLE LAKE CREES SADDLE LAKE Cree Nation  (Saddle Lake)
SAHTU DENE SAHTU DENE Council  (Fort Good Hope)
SAINT MARY''S MALISEETS SAINT MARY''S First Nation  (Saint Mary''s)
SAKIMAY CREES SAKIMAY First Nation  (Grenfell)
SALT RIVER SALT RIVER First Nation  (Salt River)
SAMBAA KE SAMBAA KE Dene Band : Trout Lake Dene Band  (Trout Lake)
SAMPSON CREES SAMSON Cree Nation : Sampson First Nation  (Maskwacis)
SARCEES TSUUTINA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Tsuu T''ina)
SASKATCHEWAN Province of SASKATCHEWAN  (Regina)
SASKATOON TRIBAL SASKATOON Trbal Council  (Saskatoon)
SAULTEAUX Chiefdom of SAULTEAUX First Nation  (Cochin + Saulteaux)
SAWRIDGE SAWRIDGE First Nation  (Sawridge + Slave Lake)
SHESHATSHIU INNUS SHESHATSHIU Innu First Nation  (Sheshatshiu)
SHOAL LAKE CREES SHOAL LAKE Cree Nation  (Pakwaw)
SHUBENACADIE MICMACS SHUBENACADIE First Nation : Shubenacadie Band  (Indian Brook)
SIKSIKA NATION SIKSIKA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Siksika)
SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER Chiefdom of the SIX NATIONS OF THE GRAND RIVER First Nation Territory  (Oshweken)
SMITH''S LANDING SMITH''S LANDING First Nation  (Fort Smith)
SOUTHEAST TREATY FOUR SOUTHEAST TREATY FOUR Tribal Council  (Carlyle + Whitewood)
STANDING BUFFALO DAKOTAS STANDING BUFFALO First Nation  (Standing Buffalo + Fort Qu’Appelle)
STAR BLANKET CREES STAR BLANKET First Nation : Star Blanket Cree Nation  (Star Blanket + Balcarres)
STONEY KNOLL YOUNG CHIPPEWAYAN First Nation  (Gallivan + Stoney Knoll)
STONEY NAKODAS STONEY NAKODA Nation part of Treaty Seven Management Corporation  (Morley)
STURGEON LAKE CREES STURGEON LAKE First Nation  (Sturgeon Lake + Shellbrook)
SUCKER CREEK CREES SUCKER CREEK Cree First Nation  (Sucker Creek + Enilda)
SUNCHILD CREES SUNCHILD First Nation  (Sunchild + Rocky Mountain House)
SWAN RIVER SWAN RIVER First Nation  (Kinuso)
SWEETGRASS Chiefdom of SWEETGRASS Frist Nation  (Gallivan + Sweet Grass)
TALLCREE ANISHINABES TALLCREE First Nation : Tallcree Tribal Governement  (Fort Vermillion)
TEETLIT TEETLIT Gwichin Council  (Fort McPherson)
THUNDERCHILD CREES THUNDERCHILD First Nation  (Turtleford)
TLICHO Autonomous TLICHO Government  (Behchoko)
TOBIQUE MALISEETS TOBIQUE Maliseet Nation  (Tobique)
TOUCHWOOD TOUCHWOOD Agency Tribal Council  (Punnichy)
TREATY SEVEN TREATY SEVEN Management Corporation  (Siksika)
TRIBAL CHIEFS TRIBAL CHIEFS Venture Incorporated : Tribal Chiefs Association  (Saint Paul)
WAGMATCOOK MICMACS WAGMATCOOK First Nation  (Wagmatcook)
WAHPETON DAKOTAS WAHPETON DAKOTA Nation  (Wahpeton)
WATERHEN LAKE CREES WATERHEN LAKE First Nation  (Waterhen)
WAYCOBAH MICMACS WAYCOBAH First Nation  (Whycocomagh)
WEMINDJI CREES Cree Nation of WEMINDJI in Quebec  (Wemindji)
WESLEY STONEY NAKODAS Stoney Nakoda Chiefdom of WESLEY First Nation  (Stoney + Morley)
WEST POINT WEST POINT First Nation  (Spruce Point)
WESTERN CREES WESTERN CREE Tribal Council  (Valleyview)
WHAPMAGOOSTUI CREES Cree Reserved Land of WHAPMAGOOSTUI Cree Nation  (Whapmagoostui)
WHITE BEAR WHITE BEAR First Nations  (Carlyle)
WHITECAP DAKOTAS WHITECAP DAKOTA First Nation  (Whitecap)
WHITEFISH GOODFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH GOODFISH LAKE First Nation  (Goodfish)
WHITEFISH LAKE ATIKAMEKS WHITEFISH LAKE First Nation  (Utikuma Lake)
WITCHEKAN LAKE CREES WITCHEKAN LAKE Cree First Nation  (Spiritwood)
WOOD MOUNTAIN LAKOTAS WOOD MOUNTAIN Lakota First Nation  (Assiniboia)
WOODLAND CREES WOODLAND CREE First Nation  (Cadotte Lake)
WOODSTOCK MALISEETS WOODSTOCK First Nation  (Woodstock)
YELLOWHEAD YELLOWHEAD Tribal Council  (Enoch)
YELLOWKNIVES YELLOWKNIVES Dene First Nation  (Yellowknife)
YELLOWQUILL SAULTEAUX YELLOW QUILL First Nation  (Yellow Quill)
YORKTON YORKTON Tribal Council  (Yorkton)

Ѻ Ѻ Ѻ
   
Notes:


   w.ethnia.org aims to find the countries, territories, governments, administrative divisions and main international organisations that have existed during the 20th century.
   Current depth of investigation: . [red: country considered completed, rose: 1 level yet to complete, white: 2 levels yet to complete]
   For an idea on how was built the site, see the following documentary link of wikipedia [fr] : Modèle:Infobox


 Main Internet Sources

   * Base géographique, Archives nationales d'outre-mer (FR). For the administrative divisions of the former French dependencies.
   * Centennia Historical Atlas Software, ed. Centennia (US). For Europe, North Africa and Middle East historical maps.
   * Drapeaux d'Origine & d'Inspiration Françaises - DO&IF, SFV (FR). For French colonial flags.
   * Ethnologue: Languages of the World, SIL International (US). For languages codes.
   * Flags Of The World - FOTW, Rob Raeside (CA). For the current and historic flags of the world.
   * GeoNames, Geonames (CH). Geographical names database.
   * Google Books, Google (US). Online library used for specific sources.
   * Herald Dick Magazine, Herald Dick (FR). For some current and historic arms.
   * Heraldry of the World, by Ralf Hartemink (NL). For local emblems and arms.
   * L'aménagement linguistique dans le monde, by Jacques Leclerc, University of Laval (CA). For national linguistic policies.
   * National Arms and Emblems - Past and Present, by Hubert de Vries (NL). For historic national emblems and arms.
   * Numismondo - World Printed Money Picture Catalog, by Garry Saint, Esquire (US). For national currencies.
   * Omniatlas - Interactive atlas of World History, by Rick Westera (NZ). For some historical maps.
   * Perry-Castañ:eda Library Map Collection, University of Texas at Austin (US). For some historical maps.
   * Population Statistics, by Jan Lahmeyer (NL). For historical regional demographies and areas.
   * Portale Storia, by Giovanni Fontana (IT). For photos of rulers.
   * ReliefWeb, by the United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA). For maps of some administrative divisions.
   * Rulers.org, by Benjamin Schemmel (DE). For photos of rulers.
   * Statoids, by Gwillim Law (US). For historical administrative subdivisions.
   * The World Factbook, ed. Central Intelligence Agency (US). For the general data and profiles of the current countries.
   * United Nations Peacekeeping, United Nations (UNO). For the United Nations Missions.
   * Vexilla Mundi, by Mello Luchtenberg (NL). For flags of the world.
   * Vexillographia, by Viktor Lomantsov (RU). For flags of Russia and Soviet Union.
   * Wikimedia Commons, Wikimedia Foundation (US). Free-use pictures.
   * Wikipedia, Wikimedia Foundation (US). For general data, maps, sources, pictures.
   * World Heritage Centre, (UNESCO). For the selected photos of the countries.
   * World History at KMLA, by Alexander Ganse (DE). For historical maps and links by country.
   * World Statesmen, by Ben Cahoon (US). Main source for the historical polities and their rulers.

 Printed References

   * Atlas des empires, by Gérard Chaliand, ed. Payot (FR). General historical geopolitic data.
   * Atlas of the World's Languages, ed. Routledge (UK). Most complete world list of languages and dialects.
   * Flags Through the Ages and Accross the World, by Whitney Smith, ed. McGraw (US). Flags of the world.
   * Fragments d'Europe, by Michel Foucher, ed. Fayard (FR). For the post-Soviet Union polities.
   * Les langues du monde, by Meillet & Cohen, ed. Revue des Études Anciennes (FR). For languages currently forgotten.
   * L'État du Monde, ed. La Découverte (FR). Yearly geopolitic cover of the world.
   * Quid, by Dominique Frémy, ed. Plon (FR). Yearly encyclopedia that was useful for countries data.
   * The Times Atlas of the World, ed. Times Atlas (UK). Periodical atlas of the world with its supplementary list of subdivisions.
   * World Christian Encyclopedia, by David B. Barrett, ed. Oxford University Press (UK). For world religious groups but also ethnologic data. First inspiring source of Ethnia.org website's look.
   * World Paper Money, ed. Krause (US). For historical currencies.

   * and others that are added according to the consulted entity.

 Codes of drawings' authors

Abbott Stephen, SAB (US). Baert Roger, RBA (BE). Berry Bruce, BBE (ZA). Bezh Sergiy, SBE (UA). Darras Philippe-Pierre, PPD (FR). De Vries Hubert, HDV (NL). Dignan James, JDI (NZ). Dixon Jonathan, JDX (AU). Dubois Gaël, GDU (FR). Fischer Jan-Patrick, JPF (DE). Flicher André, AFL (FR). Gross Pascal, PGR (FR). Harden Zachary, ZHA (US). Heimer Zeljlko, ZHE (HR). Horváth Zoltán, ZHO (HU). Jovanovic Milan, MJO (RS). Kariyasu Nozomi, NKA (JP). Kelly Ralph, RKE (AU). Kretowicz Chrystian, CKR (PL). Lê Thanh-Tâm, TTL (FR). Loeser Pete, PLO (US). Maddish Christopher, CMA (US). Martins-Tuválkin António, AMT (PT). Ollé Casals Jaume, JOC (ES). Paddeu Paolo, PPA (IT). Patke Jens, JPA (AT). Poposki Vanja, VPO (MK). Saber Jason, JSA (UK). Sache Ivan, ISA (FR). Thomas Dean, DTH (NZ). Tibbetts Philip, PTI (UK). Touzeau Olivier, OTO (FR). Vagnat Pascal, PVA (FR). Van den Muijzenberg Peter Hans, PHM (NL). Znamierowski Alfred, AZN (PL). Others I may have forgotten. And myself, JMM (FR).





Any suggestion or correction is welcome and can be sent to .


  Creative Commons License Licensed under a
Creative Commons Attribution 4.0 International License
LAST MODIFICATIONS : 2019-AUG-06.